Masz dość stresu w pracy i chcesz się go pozbyć? Zostań ogrodnikiem-hobbystą!

Uprawianie ogrodu może być świetnym sposobem na pozbycie się stresu, który na pewno mocno Cię napiętnuje, jeśli jesteś wziętym biznesmenem! Niezależnie od tego, czy masz małe patio do udekorowania, czy też dużą przestrzeń działki do zagospodarowania, czynność, dzięki której twój osobisty kawałek natury stanie się równocześnie twoją przystanią i ucieczką od stresu może sam w sobie być odprężeniem, a ogród, który tworzysz, może przynieść ci jeszcze więcej spokoju.

uber praca

W jednym z badań poproszono ankietowanych o wykonanie stresującego zadania, a następnie poproszono o pracę w ogródkach działkowych, albo o 30 minut czytania. Podczas gdy obie grupy odczuły spadek stresu, ogrodnicy doświadczyli znacznie większego spadku stresu (mierzonego kortyzolem, hormonem stresu), a także pełnego przywrócenia dobrego samopoczucia (!)

Jak widać, ogrodnictwo ma wyraźnie pozytywny wpływ na stres, a także poprawia nastrój – choć nie zawsze jest uważane za działanie odstresowujące, tak jak powszechnie czytanie, a jak widać – być może zasługuje na nieco więcej uwagi jako opcja do odprężenia. Istnieje kilka korzyści wynikających z uprawiania ogrodnictwa, które mogą zminimalizować również i Twój stres.

Oto kilka powodów, dla których ogrodnictwo jest fantastycznym środkiem przeciwstresowym dla każdego przedsiębiorcy!

Światło słoneczne

Już samo wyjście z biura na światło słoneczne może poprawić nastrój! Jest to częściowy powód tego, dlaczego sezonowe zaburzenie afektywne dotyka niektórych ludzi w miesiącach zimowych, kiedy jest mniej światła słonecznego. Światło słoneczne zapewnia również dopływ witaminy D, a świeże powietrze, które się z tym wiąże, jest dobre dla twojego zdrowia. Praca na świeżym powietrzu w pracy w ogrodzie to świetny pretekst, by zdobyć więcej tego dobrego dla siebie.

Nawiązywanie kontaktu z naturą

Bycie w kontakcie z naturą i na świeżym powietrzu może pomóc ci poczuć się bardziej wolnymi od stresorów codziennego życia. Biorąc pod uwagę ogromny czas spędzany w zamkniętych pomieszczeniach (w pracy, na oglądaniu telewizji itp.) wielu ludzi odczuwa potrzebę kontaktu z naturą, która pozostaje niespełniona. Chociaż możesz nie mieć czasu na biwakowanie lub codzienne wędrówki, posiadanie swojego kawałka natury tuż za tylnymi drzwiami domu może pomóc ci poczuć trochę tego połączenia, zatem nie czekaj ani chwili dłużej ale już teraz znajdź cebule kwiatowe sadzone wiosną i zacznij swoje hobby, pozbywając się tego upiornego stresu.

Tworzenie piękna

Piękno natury jest samo w sobie wspaniałym środkiem odstraszającym stres. Wystarczy pomyśleć, ile razy relaks został połączony ze zdjęciami oszałamiających krajobrazów lub nagrań odgłosów natury. Posiadanie własnego piękna dostępnego jako miejsce:

  • medytacji,
  • kontemplacji,
  • relaksu

może dostarczyć sporo ulgi od stresu. To wszystko sprawia, że Twój dom staje się oazą pozbawioną stresu, do której z tak wielką radością wracasz po ciężkim, pełnym stresu dniu w pracy. Jedyne co musisz zrobić to sobie na to pozwolić – a z całą pewnością stres odejdzie w zapomnienie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *