Złącza pneumatyczne – bazowa część systemu

Pneumatyczne systemy zasilania obejmują wszelkiego rodzaju zmechanizowane lub zautomatyzowane procesy lub maszyny, w których ruch jest napędzany sprężonym gazem lub sprężonym powietrzem. Oczywistym odniesieniem byłyby tutaj układy hydrauliczne, w których ruch jest napędzany przez ciecze utrzymywane pod podobnymi siłami ściskania w zamkniętym układzie.

„Pneumatyczny” w szczególności oznacza dostarczanie mocy poprzez kontrolowany ruch gazów pod ciśnieniem (w tym powietrza). W każdym systemie zasilanym pneumatycznie gazy pod ciśnieniem, które napędzają wymagane mechanizmy, są zazwyczaj dostarczane tam, gdzie są potrzebne, za pośrednictwem hermetycznej sieci sztywnych rur, wytrzymałych węży lub odcinków elastycznych rurek.

Zdecydowana większość tych przewodów jest połączona ze sobą – jak również z różnymi zasilanymi urządzeniami – za pomocą szerokiej gamy złączek pneumatycznych, złączy, zaworów i adapterów. W ogólnym opisie złączem pneumatycznym może być dowolny rodzaj złącza zaprojektowanego do łączenia elementów lub urządzeń w szczelnym i ciśnieniowym systemie suchego powietrza.

Te systemy i osprzęt są dziś szeroko stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu i zastosowaniach, począwszy od budowy, montażu i konfiguracji linii produkcyjnych, po ogromną różnorodność maszyn przemysłowych, narzędzi ręcznych i wyposażenia stołów warsztatowych. W wielu środowiskach pracy moc dostarczana przez system pneumatyczny może często okazać się bardziej:

• wszechstronna,
• niezawodna,
• opłacalna,
• bezpieczniejsza

Aniżeli równoważna konfiguracja zasilana różnymi silnikami elektrycznymi i siłownikami.

Rodzaje połączeń pneumatycznych

Kupując złączki pneumatyczne i adaptery do tego typu systemu, otrzymasz wiele opcji obejmujących szeroką gamę różnych metod i stylów montażu. Niektóre z najczęstszych wymieniamy poniżej.

Złączki pneumatyczne wciskane

Ten typ został zaprojektowany z myślą o szybkości i łatwości montażu/demontażu, ale są one również zbudowane tak, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne połączenie. Zazwyczaj umożliwiają całkowicie beznarzędziowe łączenie i rozłączanie różnych rur, rur i narzędzi – to format idealny do okuć, które będą często wymagały ponownego montażu.

Najpopularniejszy typ złączki wciskanej ma tulejkę zaciskową lub „pierścień chwytający” wokół punktu połączenia, przez który wąż lub rura przesuwa się, a następnie automatycznie chwyta i utrzymuje rurkę w miejscu. Naciśnięcie tulei dwoma palcami (lub narzędziem do szybkiego zwalniania) powoduje natychmiastowe odłączenie złączki od rurki.

Złączki wtykowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub różnych metali. Tworzywa sztuczne są zwykle używane w systemach o niższym ciśnieniu, podczas gdy złączki metalowe mogą być wymagane w zastosowaniach lub środowiskach o wyższych temperaturach. Złączki sprzedawane z gwintem prostym są przeznaczone do tworzenia solidnego połączenia między częściami, ale niekoniecznie do samodzielnego tworzenia hermetycznego uszczelnienia – ten rodzaj gwintu będzie wymagał dodatkowej powłoki uszczelniającej lub warstwy taśmy teflonowej w zastosowaniach pneumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *