Codzienność elektryka – jak postarać się o karierę w tym zawodzie?

Prace elektryczne są jednymi z najbardziej poszukiwanych i najlepiej płatnych zawodów wykwalifikowanych w handlu. Dzieje się tak, ponieważ nasze codzienne czynności w dużym stopniu zależą od zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo przewiduje się, że nowe miejsca pracy powstaną dzięki dużej liczbie odchodzących na emeryturę pracowników.

Kolejną zaletą pracy elektryka jest to, że możesz zarabiać podczas nauki. Podobnie jak w przypadku wielu prac wymagających wykwalifikowanych rzemieślników, możesz zacząć od podstawowego programu, a następnie pracować jako elektryk-uczeń. Masz również możliwość kontynuowania studiów w trakcie pracy, aż osiągniesz poziom czeladnika.

Jeśli chcesz zostać elektrykiem, oto rzeczy, które musisz wiedzieć wcześniej.

Podstawy pracy

Wynagrodzenia elektryków różnią się w zależności od firmy, projektu, lokalnych warunków ekonomicznych i układów zbiorowych. Należy pamiętać, że większość elektryków pracuje w pełnym wymiarze godzin, a harmonogramy pracy mogą obejmować wieczory i weekendy. Możesz spodziewać się pracy w godzinach nadliczbowych w sytuacjach awaryjnych, podczas planowej konserwacji lub na placach budowy – przeczytaj również.

Obowiązki w pracy

Twoje obowiązki zawodowe będą zależeć od typu elektryka i poziomu doświadczenia. Elektrycy zazwyczaj wykonują następujące zadania:

  • Diagnozują i naprawiają uszkodzone systemy elektryczne

  • Zainstalują instalacje elektryczne, oprawy, oświetlenie i inne materiały elektryczne

  • Zaplanują rozmieszczenie i instalację sprzętu elektrycznego i osprzętu w oparciu o lokalne przepisy i specyfikacje pracy

  • Przygotują kosztorysy na podstawie robocizny i materiałów

  • Sprawdzają, testują i uruchamiają systemy i urządzenia elektryczne

  • Zapewniają rzetelną informację techniczną i funkcjonalną

Jest kilka cech i umiejętności, które musi posiadać technik, aby odnieść sukces. Niektóre z nich to:

– Przystępna i przyjazna postawa – ważne jest, aby mieć przyjazne nastawienie, ponieważ będziesz mieć bezpośredni kontakt z klientami.

– Chęć zdobycia niezbędnych umiejętności – zostanie elektrykiem wymaga zaangażowania, chęci do ciężkiej pracy i całkowitego zaangażowania w wykonywane zadanie.

-Umiejętności rozwiązywania problemów – diagnozowanie i naprawa wadliwych systemów elektrycznych to duża część pracy technika. Dlatego, aby odnieść sukces jako elektryk, musisz być w stanie szybko identyfikować i rozwiązywać problemy elektryczne.

-Sprawność fizyczna i zdolność do stania przez długie godziny.

-Sprawność manualna i dobra koordynacja ręka-oko.

-Umiejętność posługiwania się narzędziami ręcznymi i elektrycznymi.

Wymagania edukacyjne

Aby zostać elektrykiem, trzeba mieć maturę i uznawany w branży dyplom. Jesteś również zobowiązany do ukończenia programu praktyk, który łączy szkolenie w miejscu pracy z instruktażem w klasie. Program praktyk elektrycznych trwa zwykle około czterech do pięciu lat. Jednak godziny mogą zostać skrócone, jeśli zdobyłeś punkty za odpowiednie kursy, w tym rysunki mechaniczne i elektronikę. Aby udowodnić klientom i firmom zatrudniającym, że jesteś kompetentny, możesz chcieć uzyskać akredytację w ramach zewnętrznego systemu certyfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *