Magazynowanie towarów jest jednym z nieodłącznych elementów prowadzenia działalności w branży e-commerce. Każdy, kto prowadzi większy czy mniejszy sklep internetowy, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest optymalizacja zarówno działania, jak i kosztów użytkowania magazynu. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwalają na realne oszczędności.
Koszty prowadzenia sklepów internetowych są zwykle niższe niż w przypadku tradycyjnych sklepów. To właśnie dlatego sprzedawcy w sieci mogą zaoferować produkty w niższych cenach, co przyciąga do sklepów online klientów szukających obniżek i ciekawych promocji. Nie oznacza to jednak, że kosztów nie ma wcale. Istotne i w wielu sklepach dosyć wysokie są koszty magazynowania towarów, które następnie trafiają do wysyłki. Im większy asortyment i różnorodność produktowa, tym więcej powierzchni potrzeba w przestrzeni magazynowej. Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów jest przede wszystkim dopasowanie wielkości magazynu do konkretnych potrzeb sklepu. Nie ma większego sensu wynajmowanie magazynu większego, jeśli w dużej mierze będzie on nieużytkowany. Przed znalezieniem odpowiedniego miejsca warto więc ustalić, jakie będzie zapotrzebowanie, jeśli chodzi o przechowywanie produktów.
Szukanie oszczędności na magazynie
Poszukiwania oszczędności niekoniecznie oznaczają jedynie cięcie kosztów. To także wszystkie działania, które pozwalają na optymalizację kosztów i zmniejszenie wydatków związanych z magazynowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest właściwe zabezpieczenie towarów. Dzięki temu są one chronione przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżami. Można w ten sposób zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty. W wielu branżach przyda się również pełna automatyzacja i wykorzystanie kodów kreskowych do porządkowania magazynu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w których towar zalega w magazynie, traci datę ważności i później staje się do wyrzucenia. Bardzo ważne jest również wyposażenie magazynu. W tej kwestii niekoniecznie wszystko musi być z górnej półki i nowe. W poszukiwaniu oszczędności można na przykład zdecydować się na zakup używanych palet – najczęściej są dużo tańsze, a jednocześnie pod względem wytrzymałości i jakości w niczym nie ustępują nowym paletom, prosto od producenta.
Obniżenie kosztów eksploatacyjnych
Duże oszczędności w magazynie może również przynieść zweryfikowanie podejścia do kosztów eksploatacji pomieszczenia, zwłaszcza kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej. Rachunki za prąd w magazynie mogą być dosyć wysokie ze względu na fakt, że często jest to ciemne, pozbawione dużych okien pomieszczenie, w którym praktycznie przez cały czas trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii będzie szukanie sposobów na doświetlenie wnętrza naturalnym, dziennym światłem. Świetnie sprawdzają się między innymi pasma świetlne, które montowane są na dachach lub w ścianach budynków magazynowych. Na https://www.ermont.com.pl/pasma-swietlne można znaleźć sprawdzoną ofertę tego rodzaju produktów i realizacji, które z pewnością spodobają się inwestorom poszukującym oszczędności. Pasma świetlne wykonuje się z przejrzystych tworzyw sztucznych, między innymi poliwęglanu. Są odporne na zniszczenia, trwałe, wytrzymałe, a także solidnie zamontowane. Montaż pasm świetlnych pozwala na doświetlenie pomieszczenia i wpuszcza do wnętrza tyle światła, że przez większą część dnia można korzystać wyłącznie ze światła dziennego, oszczędzając dzięki temu na energii elektrycznej.