Jak zmniejszyć koszty magazynowania?

Magazynowanie towarów jest jednym z nieodłącznych elementów prowadzenia działalności w branży e-commerce. Każdy, kto prowadzi większy czy mniejszy sklep internetowy, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest optymalizacja zarówno działania, jak i kosztów użytkowania magazynu. Warto więc szukać rozwiązań, które pozwalają na realne oszczędności.

Koszty prowadzenia sklepów internetowych są zwykle niższe niż w przypadku tradycyjnych sklepów. To właśnie dlatego sprzedawcy w sieci mogą zaoferować produkty w niższych cenach, co przyciąga do sklepów online klientów szukających obniżek i ciekawych promocji. Nie oznacza to jednak, że kosztów nie ma wcale. Istotne i w wielu sklepach dosyć wysokie są koszty magazynowania towarów, które następnie trafiają do wysyłki. Im większy asortyment i różnorodność produktowa, tym więcej powierzchni potrzeba w przestrzeni magazynowej. Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów jest przede wszystkim dopasowanie wielkości magazynu do konkretnych potrzeb sklepu. Nie ma większego sensu wynajmowanie magazynu większego, jeśli w dużej mierze będzie on nieużytkowany. Przed znalezieniem odpowiedniego miejsca warto więc ustalić, jakie będzie zapotrzebowanie, jeśli chodzi o przechowywanie produktów.

Szukanie oszczędności na magazynie

Poszukiwania oszczędności niekoniecznie oznaczają jedynie cięcie kosztów. To także wszystkie działania, które pozwalają na optymalizację kosztów i zmniejszenie wydatków związanych z magazynowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest właściwe zabezpieczenie towarów. Dzięki temu są one chronione przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżami. Można w ten sposób zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty. W wielu branżach przyda się również pełna automatyzacja i wykorzystanie kodów kreskowych do porządkowania magazynu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w których towar zalega w magazynie, traci datę ważności i później staje się do wyrzucenia. Bardzo ważne jest również wyposażenie magazynu. W tej kwestii niekoniecznie wszystko musi być z górnej półki i nowe. W poszukiwaniu oszczędności można na przykład zdecydować się na zakup używanych palet – najczęściej są dużo tańsze, a jednocześnie pod względem wytrzymałości i jakości w niczym nie ustępują nowym paletom, prosto od producenta.

Obniżenie kosztów eksploatacyjnych

Duże oszczędności w magazynie może również przynieść zweryfikowanie podejścia do kosztów eksploatacji pomieszczenia, zwłaszcza kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej. Rachunki za prąd w magazynie mogą być dosyć wysokie ze względu na fakt, że często jest to ciemne, pozbawione dużych okien pomieszczenie, w którym praktycznie przez cały czas trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii będzie szukanie sposobów na doświetlenie wnętrza naturalnym, dziennym światłem. Świetnie sprawdzają się między innymi pasma świetlne, które montowane są na dachach lub w ścianach budynków magazynowych. Na https://www.ermont.com.pl/pasma-swietlne można znaleźć sprawdzoną ofertę tego rodzaju produktów i realizacji, które z pewnością spodobają się inwestorom poszukującym oszczędności. Pasma świetlne wykonuje się z przejrzystych tworzyw sztucznych, między innymi poliwęglanu. Są odporne na zniszczenia, trwałe, wytrzymałe, a także solidnie zamontowane. Montaż pasm świetlnych pozwala na doświetlenie pomieszczenia i wpuszcza do wnętrza tyle światła, że przez większą część dnia można korzystać wyłącznie ze światła dziennego, oszczędzając dzięki temu na energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *