Czas zrozumieć leczenie pajączków!

Wielu pacjentów pyta, dlaczego potrzebują kilku zabiegów na pajączki (technicznie znane jako teleangiektazje). Skleroterapia kosmetyczna, minimalnie inwazyjna procedura mająca na celu poprawę wyglądu pajączków, na ogół wymaga wielu zabiegów. Dlaczego zamykanie naczynek Warszawa zwykle nie może być kompletne podczas jednej sesji? Aby pomóc Ci zrozumieć leczenie pajączków, porozmawiajmy najpierw o tym, czym naprawdę są pajączki.

Co to są pajączki?

Pajączki charakteryzują się siecią rozszerzonych żył najczęściej występujących na nogach, choć mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Przypominają pajęczynę lub cienkie gałęzie drzew, które są:

  • czerwone,

  • fioletowe,

  • niebieskie.

Pajączki są powszechnie spotykane z żylakami, które są naczyniami krwionośnymi wypełnionymi kałużą krwi, ale można je również wyizolować. Mimo podobnego wyglądu pajączki i żylaki to nie to samo. Pajączki są mniejsze (mniej niż 1 mm) i są na ogół bezobjawowe i tylko uciążliwe pod względem estetycznym, chociaż mogą czasami powodować swędzenie lub pieczenie. Jednak w przeciwieństwie do żylaków, leczenie pajączków jest zazwyczaj uważane za kosmetyczne i zwykle nie jest objęte ubezpieczeniem.

Co powoduje pajączki?

Uważa się, że pajączki są dziedziczne i występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Są one często spowodowane różnymi warunkami życiowymi, takimi jak okres dojrzewania/wzrostu, ciąża, zawody wymagające częstego stania, historia zakrzepów krwi, menopauza i przyrost masy ciała. Pajączki pojawiają się najczęściej w wieku około 30-50 lat, ale zwiększają się wraz z wiekiem. Skleroterapia kosmetyczna okazała się najskuteczniejszym sposobem leczenia pajączków, znanym jako medyczny złoty standard.

Skleroterapia kosmetyczna: leczenie pajączków

Podczas skleroterapii kosmetycznej specjalistyczny roztwór zwany roztworem obliterującym jest wstrzykiwany bezpośrednio do problematycznej pajączki za pomocą bardzo małej igły. Roztwór podrażnia wyściółkę żyły, powodując zwłóknienie i tym samym zamykając żyłę. Żyła zwykle znika po 2-6 tygodniach. Ilość zabiegów potrzebnych do oczyszczenia pajączków zależy od każdego z osobna. W większości przypadków pacjenci potrzebują 2-5 zabiegów, aby całkowicie wyeliminować pojawienie się pajączków. Jeśli pajączki są większe i bardziej rozpowszechnione, mogą być konieczne dodatkowe zabiegi. Jeśli pojawią się nowe pajączki, pacjenci będą musieli ponownie odwiedzić swojego lekarza żył. Przed rozpoczęciem zabiegu zawsze omów ze swoim specjalistą wszystkie wątpliwości. Tym bardziej, że pajączki zdecydowanie wymagają nieco innego leczenia niż żylaki.

Lekarze zazwyczaj leczą podstawowy refluks żylny i refluks żylny przeszywający, który przyczynia się do powstawania pajączków przed faktycznym wykonaniem skleroterapii kosmetycznej. Pomoże to zapobiec nawrotowi pajączków po leczeniu i potencjalnie zmniejszy liczbę sesji terapeutycznych. Jeśli nadal nie masz pewności, czy skleroterapia kosmetyczna przyniesie korzyści i ile zabiegów będziesz potrzebować, umów się na konsultację z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *