Życiorys: relikt przeszłości czy ciągle istotny dokument?

Submitted curriculum vitae to interview

Obecnie coraz więcej osób traktuje życiorys jako synonim curriculum vitae, czyli popularnego C.V. Warto zastanowić się, jak ma się poprawnie napisany życiorys do C.V i kiedy można utożsamiać te dokumenty? Z pewnością trzeba odnotować, że coraz rzadziej w ofertach pracy, choćby na pracuj.pl, pojawiają się wymagania załączenia życiorysu – zdecydowanie częściej spotkamy się informacją o konieczności załączenia C.V.

Czym charakteryzuje się życiorys?

Według najszerszych definicji życiorys jest opisowym sprawozdaniem z przebiegu własnego życia, które obejmuje nie tylko jego część zawodową i edukacyjną, ale też sytuację rodzinną czy przełomowe zdarzenia z życia prywatnego. Istotną cechą jest literacka forma, w której opisujemy koleje swojego życia nie w postaci równoważników zdań, ale starając się zachować ciągłość narracji. Oferty pracy z zakresu administracji publicznej czy obronności wymagają częściej życiorysu niż klasycznie rozumianego C.V.

Czym charakteryzuje się C.V?

Podawane w nim informacje ujęte są nie w sposób ciągły, gdzie narracja stara się płynnie przechodzić do kolejnych etapów życia, ale zgrupowane zostają w blokach tematycznych:
dane ogólne (imię, nazwisko, adres, e-mail, telefon);
kwalifikacje zawodowe (szkoły, dyplomy itp);
kursy i praktyki zawodowe (zarówno praktyki studenckie, jak te, które przechodziliśmy w ramach wdrażania do pracy zawodowej);
doświadczenie zawodowe (skupiamy się na związanym z pracą,do której aplikujemy);
dodatkowe kwalifikacje (uprawnienia, umiejętności, znajomość urządzeń, komputerów, języków obcych);
zainteresowania (w miarę możliwości staramy się, by w jakiś sposób łączyły się z pracą);
referencje (bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wolnych zawodów i osób często zmieniających pracę);
zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Na czym polega różnica pomiędzy C.V a życiorysem?

Tym, co odróżnia formalnie te dwie odmiany “przebiegu życia” (właśnie to oznaczają łacińskie curriculum vitae), jest przede wszystkim układ i budowa: życiorys to tekst ciągły, płynnie przechodzący do poszczególnych przełomowych wydarzeń w naszym życiu, natomiast C.V zbudowane jest blokowo, gdzie informacje w poszczególnych akapitach mogą być podawane za pomocą równoważników zdań. Warto zapoznać się z przykładowymi rodzajami tego dokumentu, które znajdziemy choćby na portalu pracuj.pl – współcześnie każda praca wymaga przesłania C.V bądź życiorysu. Należy zaznaczyć, że ostatnie kilkanaście lat wprowadziło pewne uproszczenia w traktowaniu C.V i życiorysu: kiedyś formy te dość łatwo odróżniano, obecnie zaś zdecydowana większość ogłoszeń traktuje je synonimicznie. Jednym słowem: choć można znaleźć różnice pomiędzy tymi typami informacji o “przebiegu życia”, to w zasadzie obecnie różnice te uległy zatarciu i nie odgrywają znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *