5 porad jak znaleźć najlepszy kredyt dla firm

Smiling businesswoman and colleagues on background, at office

Kredyt dla firm jest często jedyną opcją jaką mogą wybrać przedsiębiorcy myślący o dalszym rozwoju swojego biznesu. Nowe inwestycje wymagają zwykle zaangażowania dużych środków, które w danym momencie nie są dostępne. W przypadku niektórych podmiotów kredyt staje się ostatnią deską ratunku pozwalającą utrzymać płynność finansową. W ofercie banków jest zwykle kilka rodzajów produktów finansowych dedykowanych dla firm, tutaj pojawia się dylemat jak wybrać najlepszy.

Po pierwsze – określ potrzebną kwotę kredytu

Zanim zaczniesz szukać najlepszej oferty na rynku powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka konkretnie kwota kredytu jest potrzebna dla twojej firmy. To bardzo kluczowa kwestia z punktu widzenia wyboru najlepszego produktu finansowego. Różne formy kredytów mogą mieć bowiem różne obostrzenia dotyczące wysokości pożyczanej kwoty, zarówno maksymalnej jaki i minimalnej.

Po drugie – zdecyduj czy kredyt zabezpieczony czy niezabezpieczony

W tym wypadku wszystko zależy od tego jak duży kredyt dla firm jest ci potrzebny i na jak długo. W przypadku kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy banki oferują możliwość wybrania kredytu z zabezpieczeniem lub bez niego. Często gdy przedsiębiorca decyduje się na zabezpieczenie kredytu może liczyć na wyższą kwotę oraz dłuższy termin spłaty. W przypadku kredytu niezabezpieczonego bank często wymaga konieczności wykupu ubezpieczenia oraz bardzo dokładnie sprawdza zdolność kredytową takiego podmiotu.

Po trzecie – sprecyzuj cel kredytu

Formy kredytów jakie oferuje bank w dużym stopniu zależą od tego na co potrzebne są ci dane środki finansowe. W przypadku większych kwot, instytucje finansowe z reguły wymagają rozliczenia wydatkowanych środków. Tak dzieje się choćby w przypadku kredytu inwestycyjnego, który powinien zostać przeznaczony na konkretny cel związany z prowadzoną działalnością. Jeżeli zaś potrzebna jest większa kwota, ale na kilka różnych wydatków to korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny.

Po czwarte – wyznacz horyzont czasowy 

Banki oferują dla firm szeroki wachlarz różnych rozwiązań kredytowych. W przypadku kredytów, których wartość nie przekracza sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, maksymalny okres spłaty wynosi około 5 – 7 lat.  Natomiast gdy kredyt dla firm ma być rozłożony w dłuższej perspektywie czasu, lepszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny bądź inwestycyjny.

Po piąte – określ rodzaj finansowania

Kredyt powinien być dostosowany do potrzeb danego podmiotu. Należy więc określić czy chodzi o dofinansowanie jednorazowe na konkretny cel, czy dany kredyt ma zapewnić płynność obsługi bieżących zobowiązań. W tym drugim przypadku warto wybrać kredyt dla firm w koncie, który nie wymaga składania dodatkowego wniosku.

Zwykle każda instytucja finansowa posiada własną niepowtarzalną ofertę, którą bardzo trudno porównać z propozycją konkurencji. Wybierając kredyt dla firm warto znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcje. W przypadku przedsiębiorstw nietrafiony wybór kredytu może mieć poważne skutki finansowe w przyszłości. Warto więc wybrać taki produkt bankowy, który nie tylko spełni oczekiwania, ale też będzie bezpieczną opcją finansową.

Przeczytaj także:
Jak wybrać kredyt hipoteczny w czasach pandemii?
Kredyt hipoteczny — od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *