5 sposobów na aktywną poprawę zdrowia po pracy

Group of young women in running pose, high-energy fitness class

Praca potrafi zmęczyć. Jeśli jeszcze pracujemy często nawet po kilkanaście godzin na dobę i to z różnych powodów. A to trzeba skończyć projekt, to koleżanka, lub kolega z pracy musieli wyjść wcześniej, więc trzeba ich zastąpić. Albo szef każe… skoro każe, pracownik raczej musi. Jest wiele czynników składających się na to, że nasze zdrowie może być mocno nadszarpnięte właśnie przez pracę.

Doba ma 24 godziny – o tym każdy wie. Kilka godzin trzeba przeznaczyć na sen – inaczej nasz mózg odmówi „współpracy”. Wszyscy zapewne wiedzą, że to właśnie w czasie snu – kiedy mózg „odcina ciało”, ma czas na jego odtruwanie i regenerację. Robi co może, aby człowiek rano obudził się rześki i wypoczęty. Bo mózg nigdy nie śpi. Ale tryb życia danego człowieka może zupełnie niweczyć starania mózgu i doprowadzić wręcz do niebezpiecznych sytuacji, kiedy to z jakimiś bólami, lub innymi niedogodnościami, lądujemy nagle w szpitalu i zastanawiamy się: „Dlaczego?”.

Nie ma skutków – bez przyczyny

Ciągły pośpiech, siedząca praca, używki, ciężkie (spożywane również w pośpiechu) jedzenie, które jest zazwyczaj mocno przetworzone itp., itd. Nie tak przystosowała nas ewolucja do życia. Człowiek musi mieć ruch, aby jako tako utrzymać swoją formę i oczywiście zdrowie. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba zmienić nastawienie i przestać myśleć, że wysiłek fizyczny wykańcza. Trzeba znać umiar we wszystkim.

Odpowiednie odżywianie, plus wysiłek fizyczny może tylko pomóc. Forsując się zbytnio – możemy sobie zaszkodzić, dlatego jak wspomniano wyżej – trzeba znać umiar. Czyli – żadna skrajność nie jest dobra. I ta w treningach, i ta w leżeniu i ciągłym odpoczynku – także.

Sposoby na aktywną poprawę zdrowia po pracy

Wszyscy wiedzą, że ruch jest praktycznie jedyny sposobem na różne dolegliwości związane z np. z tzw. „zakwasami”. Bo zakwasy może mieć także ten, który ciągle siedzi. Mięśnie się zastaną i jakikolwiek nagły ruch może prowadzić do bolesnych skurczy. Warto zastanowić się nad np. zapisaniem się do klubu karate. Za dużo dla nas? Wręcz przeciwnie. Ruch w połączeniu z nauką może dać doskonałe rezultaty szczególnie tym, którzy będą chcieli tak przy okazji się czegoś nauczyć. Można trenować nie tylko karate.

Dla tych bardziej wymagających, dobrym sposobem może być trenowanie boksu. Zapisując się do takiego klubu, warto także zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. Nie robimy tego dla wygody, czy popisu, ale dla bezpieczeństwa w trakcie treningu. Jest wiele rodzajów walk wyczynowych. Ale na początku warto zainteresować się taką, która nie będzie jakoś specjalnie wymagająca i zbytnio eksploatująca nasze ciało.

Wszystko robione z umiarem, może dać doskonałe wyniki w przyszłości. Trzeba tylko ćwiczyć systematycznie, a nie np. raz w miesiącu, bo np. „kolega mnie namówił”. Nie zaszkodzi również trochę pobiegać, czy pojeździć na rowerze. Trzeba jedynie pamiętać o umiarze, aby zbytnio się nie forsować, ponieważ „ostre” ćwiczenia mogą nas szybko zniechęcić.

Artykuł opracował portal Madake.pl – Odzież treningowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *