6 najczęstszych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Tesla PL-box-elektryk

Cena energii elektrycznej rośnie od lat, a wraz z nią rosną rachunki za prąd. Wysokie rachunki za elektryczność stanowią ogromne obciążenie dla budżetu praktycznie każdego gospodarstwa domowego.

Ludzie o skromniejszym budżecie domowym stosują różnorodne środki na załatanie “domowej dziury budżetowej”. Niektórzy szukają dodatkowych etatów, inni uciekają się do ekstremalnych środków oszczędzania, a jeszcze inni korzystają z nielegalnych sposobów.

W wyniku poszukiwania sposobów na oszczędzanie energii, niemal co roku pojawia się nowe rozwiązanie. Każdego roku na karę grzywny za stosowanie nielegalnych środków energooszczędnych skazuje się jednak setki osób.

W jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną?

Najczęstszą metodą nielegalnej oszczędności energii są bardzo silne magnesy. Są one umieszczane na liczniku, zaś ich moc znacznie spowalnia pracę miernika. W większości wypadków magnesy całkowicie zatrzymują pracę licznika. Zdarzają się przypadki, gdzie magnesów używa się jedynie w celu cofnięcia licznika w taki sposób, aby pokazywał on 10 razy mniejsze zużycie energii.

Mieszkańcy bloków i wieżowców często podłączają się do wspólnej sieci lub do licznika sąsiada. Jest to jednak łatwa do wykrycia metoda, ponieważ inni lokatorzy zgłaszają bardzo wysokie rachunki za prąd. Z tego powodu często dochodzi do kłótni czy też nawet fizycznych porachunków.

Często zdarza się też, że ludzie podłączają się do skrzynek kontrolujących oświetlenie uliczne lub sygnalizację świetlną. W ostatnich latach, metoda ta stała się bardzo popularna, szczególnie w miastach.

Ekstremalne przypadki

W wioskach i osadach na peryferiach miast ludzie wynajdują przeróżne sposoby oszczędzania energii elektrycznej. W tych jednak przypadkach nie można tego nazwać oszczędzaniem, ponieważ bardziej przypomina to kradzież. Do podłączenia się do sieci naziemnej ludzie używają drewnianych rączek zakończonych metalowym hakiem. Jest to bardzo niebezpieczna metoda, ponieważ mamy tu do czynienia z niezabezpieczonymi drutami, które muszą zostać podłączone do niektórych miejsc na linii transmisyjnej.

Niebezpieczeństwo takiego przedsięwzięcia jest ogromne, gdyż w przypadku nieprawidłowego połączenia, urządzenia gospodarstwa domowego mogą eksplodować i spowodować pożar.

Kolejnym nielegalnym sposobem jest zamiana przewodów spustowych i zasilających, w wyniku czego licznik elektryczny obraca się do tyłu i w ten sposób usuwa poprzednie zużycie prądu. Niektórzy ludzie wykonują nawet małe otwory w liczniku i spowalniają jego pracę za pomocą zwykłej igły.

W większości wypadków sprawcy zostają ujęci, a grzywny są naprawdę drakońskie. Różnią się one jednak w zależności od przypadku. Delikwentów stosujących nielegalne triki może spotkać bardzo wysoka grzywna pieniężna lub nawet kara pozbawienia wolności. Jednak nielegalne sposoby oszczędzania energii można usunąć w szybki i prosty sposób, w związku z czym części sprawców udaje się uniknąć kary.

Oszczędność energii elektrycznej nie powinna być jednak aż tak skomplikowana. Istnieje szereg bezpiecznych środków energooszczędnych. Po co narażać się na karę grzywny lub nawet karę pozbawienia wolności, skoro można oszczędzać energię elektryczną w całkowicie legalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *