Analiza finansowa – kto może ją przeprowadzić?

Prawidłowo przeprowadzona analiza finansowa może dostarczyć bardzo wiele cennych informacji na temat kondycji danej firmy i jej perspektyw rozwoju. Niestety samodzielne przeprowadzenie analizy finansowej wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, dlatego też warto skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców.

Jakie są najczęstsze błędy?

Podstawowym błędem przy przeprowadzaniu analizy finansowej jest niewykorzystanie wszystkich dostępnych instrumentów analizy. W wielu firmach dochodzi także do zbyt optymistycznego szacowania wpływów albo do zaniżania kosztów. Główną przyczyną błędów jest oczywiście chęć potwierdzenia swoich oczekiwań, dzięki czemu będzie można liczyć na wsparcie potencjalnych inwestorów albo na udzielenie kredytu w danym banku. Pamiętać należy o tym, że finansowa analiza jest robiona przede wszystkim dla nas samych. Tylko dzięki rzetelnej analizie będzie można podejmować kluczowe decyzje i lepiej przygotować się na ewentualne problemy.

Komu zlecić przeprowadzenia analizy finansowej?

Na rynku dostępnych jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w przeprowadzaniu analizy finansowej. Przedsiębiorcy, którzy nie mają czasu, ani chęci na samodzielne przeprowadzenie analizy, powinny skorzystać właśnie z fachowej pomocy. Warto wspomnieć także i o tym, że dostępne są profesjonalne programy komputerowe, dzięki którym można dokonać analizy finansowej. Specjalistyczne aplikacje dokonują analizy wielu wskaźników finansowych, opierając się między innymi na wprowadzonych danych bilansowych, czy też danych dotyczących rachunków i strat. Sporą zaletą zaawansowanych aplikacji komputerowych jest to, że dostarczają one szybkich i automatycznych informacji o rzeczywistym stanie finansów danej firmy.

O czym należy pamiętać?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że analizę finansową mogą wykonać także firmy księgowe i konsultingowe. Warto rozejrzeć się przede wszystkim za tymi firmami, które specjalizują się w branży w której działamy. W wielu sytuacjach fachowa pomoc zewnętrznych firm, może wiązać się z olbrzymią oszczędnością czasu, pieniędzy i nerwów.

artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl – analiza finansowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *