Auto na kredyt, leasing, czy może lepiej wynająć?

Car agent and customer in car showroom

Samochód jest na tyle drogą maszyną, że nie każdy przedsiębiorca od razu decyduje się na jego zakup. Oczywiście – samochód w firmie spełnia nie tylko rolę środka transportu. Kiedyś, to był prestiż i często „świadczył” o stanie finansowym firmy. Dziś, już nie jest to taki oczywiste.

Przedsiębiorcy „załatwiają” sobie auto w różnych celach oraz różnymi sposobami. Jedni, aby pokazać się klientowi, drudzy – aby służyło im ono w pracy. Najczęściej samochód jest potrzebny w firmie do przemieszczania się pomiędzy tzw. punktem „a”, a punktem „b”. Samochody służące do celów reprezentacyjnych, są wykorzystywane najczęściej przez kadrę kierowniczą – z szefem na czele.

Jaka firma – taki samochód

Co to znaczy? Ano to, że jeśli firma ma profil „czysto” transportowy, posiada na swym stanie w większości ciężarówki. Samochód reprezentacyjny – jeśli już jest – jest używany raczej sporadycznie. Chyba, że szef używa go do własnych celów. Oczywiście może, przecież to jego auto. Jednak czy zakup na własność samochodu reprezentacyjnego (czyli z reguły bardzo drogiego) to dobry pomysł?Podobno żadne wydatki na cele reprezentacyjne nie są wydatkami straconymi. Więc odpowiedź nasuwa się sama. Ale, jeśli firmy – przynajmniej na razie – nie stać na taki wydatek? Oczywiście zawsze może „wspomóc” się kredytem. Ale kredyty zazwyczaj nie są tanie. Zwykły (gotówkowy) kredyt, za który zakupimy auto reprezentacyjne, może znacznie obciążyć konto firmowe.

Kredyt samochodowy – czyli taki na określony cel, jest zazwyczaj tańszy, ale to wciąż jest… kredyt. Więc może leasing? W tym wypadku, firma musi mieć odpowiednie dochody, ponieważ z reguły leasing polega na tym, iż niejako wynajmujemy samochód, płacimy za niego raty, ale on wciąż nie jest nasz. Jest własnością banku. Różnica pomiędzy leasingiem, a kredytem samochodowym polega na tym, że przy kredycie samochodowym – po jego spłacie – auto jest już własnością kredytobiorcy. Przy opcji leasingu – nawet po spłaceniu wymaganej kwoty, auto wciąż jest własnością banku, a kredytobiorca – jeśli chciałby go zakupić, ma taką możliwość. Np. za 10% jego wartości (ilość tych procentów jest zawarta w umowie leasingowej).

Może jednak takie auto wynająć?

Wypożyczenie samochodu reprezentacyjnego wydaje się być najlepszą opcją dla każdej firmy. W końcu nie codziennie się nim jeździ, a samo jego utrzymanie może pochłonąć w skali miesiąca dość duże kwoty. Skąd wziąć odpowiedni samochód? Najlepiej skorzystać z oferty odpowiedniej wypożyczalni. Np. https://www.wypozyczalniasamochodowbielsko.pl można wynająć takie auto, jakie tylko nam odpowiada. Poza tym można go wynająć na indywidualny czas, oraz za uzgodnioną wcześniej kwotę. Podliczając wszystkie koszty oraz rozważając wszelkie formy „zdobycia” odpowiedniego samochodu, jego wypożyczenie zdaje się być najlepszą opcją. Jeśli jeszcze uzgodnimy wcześniej warunki, rezultat może być naprawdę pozytywny dla finansów firmy. Warto zatem skorzystać z takiej okazji i wynająć odpowiedni samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *