Stan zdrowia pracownika kontra jego ubezpieczenie w pracy

Portrait of a group of business men working together at a meeting

Ubezpieczenie najczęściej kojarzy nam się z prawem do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to jedno z podstawowych praw wynikających z pracy na podstawie umowy o pracę, w wyniku której każdy z zatrudnionych pracowników z takiego prawa może korzystać. Część przedsiębiorstw decyduje się również na większą ochronę stanu zdrowia swoich pracowników, wykupując dodatkowe ubezpieczenie, najczęściej w formie grupowej, chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Chociaż pozornie oferty ubezpieczeń są do siebie podobne, to każda firma ubezpieczeniowa posiada swoje warunki dotyczące sprzedaży ubezpieczeń. Jednym z nich może być prośba o potwierdzenie stanu zdrowia przed zakupem polisy. Dlaczego tak jest i czy jest to w ogóle możliwe? Przekonamy się poniżej.

Od czego zacząć?

Polisy ubezpieczeniowe najczęściej wybierane przez pracodawców chronią pracowników przed następstwami ogólnych wypadków, spowodowanych w drodze do lub z pracy, a także bezpośrednio w miejscu jej wykonywania. Część z ubezpieczeń chroni również członków rodziny samego pracownika, udostępniając również w razie na przykład jego śmierci stosowne zadośćuczynienie. Istnieją również oferty ubezpieczeń oferujące bardziej szczegółową ochronę, obejmującą na przykład ochronę przed wystąpieniem konkretnych chorób, na przykład przewlekłych. W takich sytuacjach ubezpieczyciel może wystąpić z prośbą o stwierdzenie aktualnego stanu zdrowia u pracowników lub wykonanie wywiadu, który pozwoli określić, czy pracownik nie posiada pewnych skłonności do zachorowania na określone grupy chorób. Ubezpieczając się na wypadek wystąpienia przykładowo zawału, prośba o zaświadczenie poprawnego stanu zdrowia pracownika oraz wykluczenie częstego występowania choroby w rodzinie jest w pełni uzasadnione i firma ubezpieczeniowa może wystąpić z prośbą o udostępnienie dokumentu.

Jak znaleźć najlepszy dla nas wariant ubezpieczenia?

Nie da się ukryć, że na rynku znaleźć można naprawdę sporo różnego rodzaju ubezpieczeń. Większość z firm ubezpieczeniowych działających na rynku posiada również ofertę skierowaną do przedsiębiorstw, umożliwiającą grupowe ubezpieczenie pracowników. Jest to dobra wiadomość, bowiem pracodawcy szukający ciekawego ubezpieczenia z pewnością znajdą interesujący dla siebie wariant. Aby jednak uchronić się przed monotonnym sprawdzaniem każdej z ofert, warto jest skorzystać z dostępnych w sieci wyszukiwarek i porównywarek połączeń, które znajdą oferty w pełni odpowiadające wyznaczonym przez nas wariantom wyszukiwania. Wystarczy wejść na ubezpieczenie na życie kalkulator w www.ubezpieczeniazyciowe.pl, aby sprawdzić jak łatwo jest znaleźć ofertę ubezpieczenia najlepiej odpowiadającą naszym kryteriom wyszukiwania.

Po co skorzystać z ubezpieczenia?

Rośnie popularność ubezpieczeń, bowiem coraz więcej osób decyduje się na dodatkową ochronę swojego zdrowia i życia. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w ostatnim czasie nietrudno zauważyć większą świadomość dotyczącą zdrowego trybu życia oraz ochrony zdrowia, również w miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *