Benefity pracownicze – na co może liczyć pracownik?

 

unnamed (2)

Benefity pozapłacowe stają się coraz częściej popularne zwłaszcza w dużych korporacjach. Pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia mogą liczyć na dodatkowe świadczenia, chociażby na bony świąteczne, dofinansowanie obiadów, karnety do różnych miejsc kulturalnych i sportowych, pakiety medyczne i wiele innych bonusów.

Poza wspomnieniem o pensji oraz rodzaju umowy coraz częściej w ogłoszeniach o pracę możemy znaleźć informacje dotyczącego tego, na jakie dodatkowe udogodnienia możemy liczyć, zatrudniając się w firmie. Czy benefity motywują pracownika, czym są oraz jakie najpopularniejsze bonusy dla pracowników przyznawane są w Polsce? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule!

Czym są benefity?

To nic innego jak bezgotówkowy dodatek do stałego wynagrodzenia, który pracodawca może przyznać pracownikowi, spełniając przy tym jego potrzeby. Rodzaj i zasady przyznawanych bonusów uzależnione są wyłącznie od firmy. Głównie zależą od działu, w którym pracujemy, stanowiska, stażu pracy, wynagrodzenia oraz realizowanych czynności służbowych w okresie kwartalnym, półrocznym lub rocznym.

Benefity nie powinny wpływać na zmniejszenie stałej pensji zatrudnionego oraz być jej częścią. Co ważne te dodatkowe świadczenia nie są benefitami pieniężnymi. A czy tak naprawdę motywują pracowników do działania?

Czy benefity motywują pracownika?

Jeszcze kilka lat temu benefity traktowane były przez pracodawców jako wsparcie dla pracowników, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej. Obecnie dodatki pozapłacowe cieszą się coraz większą popularnością. Uznawane są za jeden z najważniejszych elementów motywujących, który zwiększa wydajność i efektywność wykonywanych zadań.

Właściciele korporacji mają do wyboru mnóstwo zorganizowanych form nagradzania – każde świadczenie powinno być dopasowane do pracownika. Dlatego ważne jest, aby poznać oczekiwania pracobiorców oraz wybrać tylko te benefity, które przydadzą się w firmie. Inaczej nikt z nich nie będzie korzystał, a nietrafny bonus niekorzystnie wpłynie na motywację do działań.

Dobrym sposobem jest znalezienie większych kręgów zainteresowań oraz określenie co tak naprawdę sprawi przyjemność i tym samym korzystnie wpłynie na motywację, oraz usprawni funkcjonowanie firmy.

świadczenia motywacyjne dla pracowników

Nie tylko pieniądze

Rynek pracy diametralnie się zmienia, dlatego pracodawcy, którzy chcą zatrzymać najbardziej zaangażowanych pracowników oraz konkurować o nowych kandydatów oprócz dobrych zarobków, korzystnej umowy i zagwarantowania odpowiednich warunków na stanowisku pracy muszą zadbać o szereg dodatkowych świadczeń.

Coraz większa liczba osób ubiegająca się o pracę zwraca uwagę nie tylko na pieniądze, dodatkowe bonusy również mają dla nich ogromne znaczenie. Te z kolei przekładają się na jakość, wydajność i motywację do działań!

Rodzaje bonusów pozapłacowych 

Obok elastyczności i zwinnego podejścia do pracy szef powinien wspierać rozwój osobisty, zainteresowania, pasje oraz hobby swoich podwładnych. Ważnym elementem jest nowoczesny system motywacyjny, wspieranie inicjatywy przyjaznej atmosfery w pracy oraz benefity, które zwiększają jej efektywność i pozwalają godzić je z życiem prywatnym.

Do najpopularniejszych świadczeń bezgotówkowych przyznawanych w Polsce należą m.in:

 

Dofinansowanie posiłków

benefit na obiad

Codzienne przygotowywanie posiłków do pracy z czasem staje się bardzo uciążliwe. Szykowanie kanapek, które już nam się znudziły, czy zastanawianie się co na lunch sprawiają, że w pewnym momencie kończą się nam pomysły i zniechęcamy się do pracy już na samym początku dnia.

Obecnie mało która firma prowadzi stołówkę na miejscu, dlatego dobrym sposobem jest dofinansowanie wszystkich posiłków pracownikom lub zapewnienie jednego dania np. benefit w formie obiadu. Zwykle firmy dofinansowują posiłek w wybranym punkcie gastronomicznym, może to być wybrany przez pracobiorcę bar lub restauracja, lub po prostu zamówienie cateringu przez Internet.

Popularne jest również dostarczanie świeżych owoców, darmowa kawa i herbata. Warto dodać, że darmowe napoje są wymaganym świadczeniem aż w 15 województwach.

To spora oszczędność oraz udogodnienie dla pracownika, który nie będzie musiał martwić się tym, co przygotuje do jedzenia, jeśli zapomni prowiantu z domu!

 

Bony świąteczne 

To najczęściej spotykane benefity pracownicze, które przyznawane są zarówno w małych, jak i dużych korporacjach. Zwykle przydzielane są przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Wartość bonu świątecznego powinna być taka sama dla każdego zatrudnionego bez względu od zarobków, czasami stosuje się tzw. widełki płacowe. Oznacza to, że im wyższa pensja, tym mniejsza wartość talonu i odwrotnie.

 

Karnety na zajęcia sportowe 

 

karnety sportowe

Dofinansowanie zajęć sportowych to doskonała propozycja dla osób aktywnych fizycznie. Karty MultiSport, czy karnety na zajęcia sportowe są obecnie w modzie, często też pracownicy mogą korzystać z nich ze współmałżonkiem i dziećmi.

Ważne jednak aby poznać pasje kadry i dopasować odpowiedni karnet do jego ulubionych zajęć. Pracodawca może podarować bilety np. na fitness, basen, siłownię, SPA, salonów odnowy biologicznej, groty solnej lub innych obiektów sportowych. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowy styl życia, w związku z czym pracownicy cenią sobie możliwość korzystania z dofinansowanych świadczeń.

 

Karnety do miejsc kulturalnych 

Benefity pracownicze to także bilety na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Pracownicy mogą otrzymać tańsze lub darmowe bilety do kina, teatru, opery, filharmonii lub innych miejsc kulturalnych. Często też mogą wykorzystać je ze współmałżonkami.

 

Pakiet kursów i szkoleń 

Rozwój osobisty związany z wykonywanym zawodem, nauka języka obcego, szkolenia kompetencji miękkich, zarządzanie zasobami ludzkimi, obsługa programów księgowych i komputerowych to kolejne z benefitów pracowniczych, w które warto zainwestować w firmie.

Pracownicy przynajmniej raz w tygodniu mogą uczestniczyć w kursach opłaconych przez pracodawcę. Dzięki temu mają większą szansę rozwoju i nie wykonują tylko biernie swoich obowiązków, co z kolei przekłada się na efektywność pracy i sprawne funkcjonowanie firmy.

Dodatkowo pracownik nie musi samodzielne zapisywać się na kurs i tracić swoich pieniędzy – benefit na kursy i szkolenia jest skutecznym czynnikiem motywacyjnym.

Telefon i laptop służbowy do celów prywatnych 

Pracownicy cieszą się, że nie muszą korzystać ze swojego sprzętu w celach służbowych. Warto dodać, że udostępnienie pracownikowi telefonu bardzo często wiąże się z ustaleniem przez pracodawcę limitu kwotowego na rozmowy prywatne.

 

Prywatna opieka zdrowotna 

opieka medyczna

To jeden z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych przez zatrudnionych. Wszystko przez to, że nie trzeba czekać w długich kolejkach na wizytę do lekarza oraz rejestrować się na wizytę kilka tygodni wcześniej. Jeśli szef wykupi dodatkowy pakiet usług medycznych dla swojej kadry, wystarczy tylko rano zarejestrować się na wizytę lub przyjść o dowolnej porze do przychodni.

W ramach świadczenia pracownik objęty jest 24-godzinną opieką medyczną (w tym szpitalną). Zdarza się, że również zabiegi i turnusy zagraniczne wliczają się do pakietu.

Najrzadziej przyznawane świadczenia  

Rzadko kiedy w firmach stosuje się dodatkowe świadczenia tj. zwrot kosztów za podróże służbowe, miejsca parkingowe, zorganizowana opieka nad dziećmi, czy nagrody jubileuszowe. Wynikać to może z faktu, iż w przedsiębiorstwie najczęściej stosowany jest system premiowy lub wynagrodzenie uzależnione od efektywności wykonywanych zadań.

Satysfakcja i poprawa wizerunku firmy 

Pracodawcy nie bez powodu obdarowują zatrudnionych dodatkowymi świadczeniami pozapłacowymi. Mają w tym jeden cel – pracownicy mają być zadowoleni i zmotywowani do działania. Świadczy to także o zaufaniu, jakim darzy nas firma.

Benefity pracownicze to jedna z najlepszych form motywacji pracowników – te bezpłatne świadczenia mają realnie zwiększyć wydajność wykonywanych zadań, co korzystnie wpłynie na wizerunek firmy. Co istotne tylko odpowiednio dopasowane benefity, które wpisują się w krąg zainteresowań zatrudnionego podnoszą jego wartość!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *