Czym jest botoks i jego wpływ na twarz? Toksyna A lub B, Toksyna botulinowa

Czym jest Botox?

Toksyna botulinowa, znana również jako toksyna A i B, jest białkiem zapalnym wytwarzanym przez bakterię Clostridia botulinum wytwarzającą krętki i inne pokrewne gatunki. Blokuje uwalnianie neurochemicznego neuroprzekaźnika acetylocholinoesterazy (AChE) z połączenia nerwowo-mięśniowego i tym samym prowadzi do porażenia paraliżu twarzy. Zakażenie tą bakterią również prowadzi do botulizmu chorobowego.

Głównym składnikiem tej neurotoksyny jest toksyna botulinowa lub toksyna A i B, która dostaje się do krwiobiegu przez naczynia krwionośne. Gdy enzym AChE jest dezaktywowany przez przeciwciało, jest przekształcany do acetylocholinoesterazy.

Jednak reakcja nie ustaje. Gdy acetylocholinoesteraza staje się ponownie aktywna, rozkłada neuroprzekaźniki i AChE może ponownie się aktywować.

Ten cykl trwa w nieskończoność. Wykazano, że u ludzi aktywność toksyny A lub B powoduje dysfunkcje neurologiczne, takie jak zaburzenia motoryczne. Wykazano również, że powoduje nieprawidłowe napięcie mięśni, w tym opadanie mięśni lub skurcze. Inne oznaki i objawy obejmują obrzęk twarzy, ślinienie się, asymetrię twarzy, nadmierne pocenie się i obrzęk.

Leczenie botoksem okazało się bardzo skuteczne dla wielu pacjentów z tymi działaniami niepożądanymi.

Jakie są niektóre zabiegi stosowane w przypadku botoksu?

Obecnie zastrzyki z botoksu stosuje się u około 75 procent pacjentów. Procedury wstrzyknięcia obejmują pobranie od jednego do trzech mililitrów substancji Botox w miejsce wstrzyknięcia. Następnie lek paraliżuje mięśnie, które oddziałują na oczy i mięśnie twarzy, powodując rozluźnienie mięśni. Pomaga to w redukcji ruchów twarzy.

Leki doustne zawierające toksynę botulinową można podawać pacjentom jak również w zastrzykach. Leki te są przyjmowane doustnie iż czasem są wchłaniane przez organizm. Zwykle leczenie trwa około sześciu do ośmiu tygodni, zanim konieczne będzie zastosowanie miejscowe.

Czym jest Botox i jego wpływ na twarz?

Botox może mieć pozytywny wpływ na pacjentów stosujących ten rodzaj leczenia. Zabieg może zmniejszyć paraliż twarzy poprzez spowolnienie początku skurczów mięśni lub wpływając na przekazywanie informacji między mózgiem a mięśniami. Jednak terapia ta powinna być ostatecznością dla osób, które nie tolerują zabiegu lub mają w wywiadzie porażenie twarzy. Generalnie tego leczenia najlepiej unikają pacjenci z porażeniem twarzy w wywiadzie lub pacjenci z deficytami neurologicznymi.

Czym jest Botox i jego wpływ na organizm?

Wydaje się, że Botox jest bardzo bezpieczny w organizmie, ponieważ nie ma doniesień o działaniach niepożądanych. Jednak, ponieważ efekty są tymczasowe, niektórzy pacjenci będą wymagać powtórnych zabiegów. Warto wspomnieć o tym że botox sprawdza się także w przypadku leczenia migreny – więcej na stronie: botox leczenie migreny. Leczenie nadpotliwości botox jest również bardzo popularnym zabiegiem.

Czym jest Botox i jego wpływ na twarz?

Jak widać, Botox może pomóc w leczeniu paraliżu twarzy na wiele różnych sposobów. Warto zapoznać się z ofertą kliniki Beautymedica – Botoks Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *