Co to jest kaligrafia?

Sztuka pięknego pisania określana jest jako kaligrafia. Na wiele lat była ona zapomniana, dzisiaj znowu wraca do łask. Coraz więcej osób postanawia sięgnąć po przybory do pisania wysokiej jakości, które pozwalają na trenowanie sztuki kaligrafii. Staranne pisanie jest coraz bardziej cenione z uwagi na to, że większość dokumentów sporządzamy obecnie za pomocą komputera. Jeśli chcemy wyróżnić się w tłumie wyjątkowymi umiejętnościami, kaligrafia na pewno nam w tym pomoże.

Jaką historię ma kaligrafia?

Kaligrafia ma historię prawie tak samo długą, jak pismo. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że możemy mówić o kilku rodzajach kaligrafii. Wskazuje się między innymi tą chińską oraz łacińską. Początkowo do pisania używano takich narzędzi, jak:

  • patyki;
  • trzcina;
  • bambus;
  • gęsie pióra.

Zanim Gutenberg wynalazł druk, jedynym sposobem na to, aby powielić księgi, było ich ręczne przepisanie. Kaligrafia łacińska sięga do katolickich klasztorów, w których zakonnicy zajmowali się rękopiśmiennictwem. To właśnie dzięki ich pracy możemy dzisiaj podziwiać wiekowe księgi będące prawdziwą skarbnicą wiedzy. Starsze osoby z pewnością pamiętają, że kaligrafia była przez długie lata w polskiej szkole przedmiotem, na który uczęszczanie było obowiązkowe. Postrzegano ją jako drogę do kształtowania cierpliwości.

Jak zacząć swoją przygodę z kaligrafią?

Jeśli interesuje nas kaligrafia i chcemy się nią zająć, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Trudno mówić o sztuce pięknego pisania, jeśli wykorzystujemy długopis. Do kaligrafii niezbędne jest pióro. Na szczęście dzisiaj naprawdę dobre modele można kupić w bardzo przystępnych cenach. Niezbędny jest także papier. Tym, co jest bardzo pomocne są specjalne szablony. Wybierając stalówkę, warto pamiętać, aby jej rodzaj dopasować do rodzaju pisma, którym planujemy się zająć. Wyróżnia się bowiem stalówki ostre, twarde, ścięte i elastyczne. Każda daje nieco inne możliwości i pozwala na zajęcie są innym rodzajem pisma., na przykład stalówka ścięta jest odpowiednia, jeśli chcemy pisać w stylu gotyckim.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *