Trądzik – skąd się bierze i jak się przejawia?

Jedną z częściej występujących chorób skóry jest trądzik. Wbrew temu, co sądzi wiele osób nie atakuje on tylko dojrzewającej młodzieży. W ostatnim czasie coraz więcej dorosłych uskarża się na zmiany trądzikowe, których pokonanie jest naprawdę bardzo trudne. Na szczęście dzisiaj wystarczy sięgnąć po odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry https://www.ducray.com/pl-pl/keracnyl/keracnyl-zel i – w razie konieczności leki – aby cieszyć się cera bez jakichkolwiek szpecących zmian.

Co najczęściej powoduje trądzik?

Trądzik to choroba skóra, która pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zakażenia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Kiedy gruczoły nie pracują prawidłowo, zaczynają wydzielać nadmiar sebum. Konsekwencją jest pojawienie się brzydkich zmian, które mogą mieć różny charakter. Trądzik może być efektem:

  • zmian hormonalnych;
  • działania bakterii, które naturalnie znajdują się w skórze, ale pod wpływem określonych czynników nadmiernie się namnażają.

Trądzik o podłożu hormonalnym jest częstą przypadłością młodzieży, która wkracza w okres dojrzewania. Warto jednak pamiętać, że zmiany hormonalne dotykają także osoby dorosłe. Nasilenie trądziku obserwują między innymi kobiety w okresie menstruacji. Również ciąża jest czasem, kiedy zmiany trądzikowe mogą występować w dużo większej ilości. Zdarza się, że trądzik pojawia się na skutek stresu.

Jak objawia się trądzik?

Pierwszym objawem trądziku jest zawsze przetłuszczona i błyszcząca się skóra. Do tego dochodzą rozszerzone pory. Wraz z nasilaniem się problemu jej powierzchnia pokrywa się zmianami trądzikowymi, których charakter może być bardzo różny. Mogą to być czarne zaskórniki, czerwone krostki bądź białe zmiany wypełnione dużą ilością ropy. Najczęściej zmiany lokują się na twarzy, ale nie znaczy to, że nie można dostrzec ich także na innych częściach ciała. Typowym miejscem występowania trądziku są także plecy, a w przypadku kobiet klatka piersiowa. Poważnym błędem popełnianym przez wiele osób jest wyciskanie zmian. Może to prowadzić do wtórnych zakażeń. Nigdy nie należy tego robić.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *