Do czego służą nawozy do akwarium i gdzie można je kupić?

Nawożenie akwarium ma wiele zalet, dlatego każdy zapalony akwarysta powinien wiedzieć, jak prawidłowo dobrać odpowiedni nawóz do roślin akwariowych i jak go stosować. O czym warto pamiętać?

 

Czym są nawozy do akwarium?

Rośliny akwariowe, podobnie jak inne rośliny, także wymagają dostarczania odpowiednich składników odżywczych, które są niezbędne do ich wzrostu.

 

Głównym celem produktów jak nawozy do akwarium jest poprawa wzrostu roślin akwariowych. Dzięki nim można sprawić, że będą one rosły znacznie szybciej, będą zdrowsze, bujniejsze i piękniejsze.

 

Właściwe dobranie nawozu do akwarium oraz jego systematyczne stosowanie pozwala na utrzymanie akwarium w doskonałym stanie.

 

Rodzaje nawozów akwariowych

W sprzedaży można znaleźć dwa główne typy nawozów akwariowych:

  • nawozy w płynie
  • nawozy w proszku, granulkach

 

Nawozy różnią się także pomiędzy sobą swoimi składnikami aktywnymi. Dobierane są one w zależności od roślin uprawianych w akwarium i ich zapotrzebowania, stąd też duże znaczenie ma zapoznanie się z ich specyfiką.

 

Jak dobrać odpowiedni nawóz do akwarium?

Wybierając nawozy do akwarium, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim typ swojego akwarium oraz rosnące w nim rośliny. Inne wymagania będzie miało akwarium roślinne, a inne zwykłe akwarium, gdzie rośliny są tylko dodatkiem.

 

W akwarium zwyczajnym zaleca się stosowanie nawozów uniwersalnych, wieloskładnikowych. Dodatkowo można stosować nawozy z węglem w składzie, który także pomaga w poprawie jakości wody i wzrostu roślin.

 

Z kolei do akwariów roślinnych, gdzie dominują różnorodne rośliny, zalecane są nawozy wieloskładnikowe i dodatkowe nawozy z dodatkiem fosforu i azotu. Można stosować także nawozy z węglem.

 

W sprzedaży dostępne są także konkretne mieszanki nawozów dla określonych typów roślin akwariowych, dlatego można stosować je w takiej formie albo zdecydować się na samodzielne mieszanie nawozów.

 

Nawozy do akwarium – gdzie je kupić?

Szeroka gama produktów jak nawozy akwariowe jest dostępna w sklepach akwarystycznych działających stacjonarnie oraz online.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *