Czy dentysta boi się wizyty u dentysty? O swojej pracy opowiada stomatolog Anna Rusinek

dentist

Stomatolog jest to osoba, która zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami, a także leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustne oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Wizyta u dentysty to ogromne przeżycie dla większości ludzi. A co o wizycie u stomatologa uważają dentyści? Na najbardziej istotne pytania odpowiada dr Anna Rusinek.

Czym zajmuje się stomatolog?

Zadaniem lekarza stomatologii jest dbałość o uzębienie ludzi, a dokładniej o odpowiedni stan zębów, języka, błony śluzowej i całej jamy ustnej. My- lekarze dentyści w trosce o zdrowie swoich pacjentów prowadzimy badania, doskonalimy i opracowujemy koncepcje i metody działania, a w końcu stosujemy w praktyce wiedzę medyczną z zakresu stomatologii.

Czy praca stomatologa jest ciężka?

Tak, praca w tym zawodzie jest stosunkowo ciężka i wyczerpująca. Nierzadko zdarza się, iż lekarze stomatologii pracują wiele godzin na dobę, ponad swoje siły, jednakże robimy wszystko, aby sprostać oczekiwaniom swoich pacjentów. Przecież ich dobro jest najważniejsze. Powiedzmy,
z samego rana, bądź późno w nocy dzwoni do mnie stały pacjent i załamanym głosem prosi
o pomoc. Skarży się na nieustający ból zęba… Co mam w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście nie zostawię człowieka w potrzebie. W efekcie, często pracujemy ponad wyznaczone godziny.

Jakie rad udzieliłaby Pani czytelnikom, aby ich zęby były zdrowe i ładne?

Najważniejsze jest to, aby nie bać się dentysty i regularnie uczęszczać na przeglądy. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie ocenić czy macie zdrowe zęby, a jeżeli pojawiają się jakieś małe dziurki to możemy je leczyć. Tylko wtedy borowanie nie będzie sprawiać za wiele przykrości, a tym samym wizyta w gabinecie nie wywoła strachu, oszczędzi wiele stresu.
W dzisiejszych czasach leczenie zębów naprawdę nie jest już bolesne, jest praktycznie nieodczuwalne. Stałe wizyty w gabinecie pozwolą uchronić nas przed większymi problemami, ponieważ wszystkie uchybienia mogą być od razu usunięte. Natomiast, kiedy będziemy rzadko odwiedzać lekarza stomatologii, będą powiększać się ubytki to istnieje prawdopodobieństwo, że
ból będzie większy. Dodatkowo, bardzo istotne jest, aby często zmieniać szczoteczki do mycia zębów, a także używać dobrych past i nici. Dentysta nie gryzie! Proszę to zapamiętać.

A czy dentyści boją się wizyt u stomatologa?

(Śmiech) Chyba już nie. Kiedyś może tak, ale współczesna i stale rozwijająca się medycyna oraz technika sprawiły, iż teraz nawet najpoważniejsze ubytki i problemy stomatologiczne leczy się prawie niezauważalnie. Większość zabiegów w ogóle nie boli, a gabinety lekarzy są coraz bardziej przyjazne pacjentom. Zatem nie mamy się czego bać. Oczywiście, dla niektórych ludzi samo odwiedzenie dentysty może być niezwykle stresujące, ale po pierwszej wizycie nasze obawy znikają. Zatem, jeśli nie chcemy narobić sobie większych problemów warto już wcześniej zapisać się na wizytę u dobrego lekarza.

Dziękujemy Pani za rozmowę.

Również bardzo dziękuję i zachęcam: leczcie swoje zęby. To nie boli!

Wywiad opublikowano za pośrednictwem gabinetu dentystycznego Luxdentica gdzie zlecisz Projektowanie uśmiechu Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *