Czy doradztwo HR może być lekarstwem na rotację pracowników?

Cykliczne zmiany w zespole firmowych pracowników, to rzecz całkowicie normalna. Może być ona związana z miejscem zamieszkania, przedstawieniem konkurencyjnej oferty przez firmę headhunterską lub innymi czynnikami środowiskowymi. Jeśli jednak rotacja pracowników jest na tyle duża, że utrudnia prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy, to konieczne jest przyjrzenie się bliżej przyczynom tego zjawiska – być może potrzebne jest odpowiednie doradztwo HR, które pomoże namierzyć i rozwiązać przyczynę rotacji. Jakie błędy popełniają najczęściej pracodawcy?

Nietrafnie dobrany zespół kierowniczy

Właściwi ludzie na właściwym miejscu – od tego, czy kierownictwo jest odpowiednio dobrane zależy to, czy pracownicy będą czuć się dobrze w Twojej firmie, a także, czy będzie ona działać prawidłowo. W przypadku, gdy obserwujesz, że rotacja pracowników zwiększa się, zwróć szczególną uwagę na stosunek samego kierownika do pracy oraz podwładnych – na ich sposób pracy oraz komunikacji. Może się bowiem okazać, że stosuje on praktyki, które skutecznie zniechęcają zatrudnionych do pracy w Twoim przedsiębiorstwie.

Przekwalifikowany pracownik

Dokładasz wszelkich starań, aby Twoi pracownicy byli najlepsi z najlepszych? I świetnie! Jednak niekiedy takie podejście może być przysłowiowym “strzałem w kolano”. Zjawisko przekwalifikowania pracownika ma miejsce, gdy umieszczamy na stanowisku osobę, która ma znacznie większe umiejętności, niż są potrzebne na danym wakacie. Mimo początkowo dużego zaangażowania już po krótkim czasie, zaobserwujemy spadek motywacji pracownika i narastające zniechęcenie. A jeśli nie zaproponujemy takiej osobie bardziej interesujących zadań, z pewnością na jej talent wpadnie firma headhunterska – co szczególnie często zdarza się w takich miastach jak Warszawa, w branży IT oraz finansów. Dlatego pracodawcy coraz częściej do odpowiedniego zrekrutowania pracowników, korzystają z agencji zatrudnienia czy doradztwa HR.

Ignorowanie tematów i przeciągnie decyzji

Ignorowanie ważnych tematów i przeciąganie decyzji – zwłaszcza tych prezentowanych przez pracowników – może przełożyć się na obniżenie poczucia satysfakcji zatrudnionych osób. Praca tylko w celu generowania gotówki nie zatrzyma pracowników na dłużej. Potrzebują oni celu i misji, aby ich satysfakcja z wkładu społecznego była utrzymywana na wysokim poziomie.

Gdzie szukać pomocy – doradztwo HR, firma rekrutacyjna

Jeśli obserwujesz zwiększoną rotację w swojej firmie lub chcesz uchronić się przed tym zjawiskiem, agencja doradztwa personalnego będzie podmiotem, który pozwoli Ci nie tylko odpowiednio zaprojektować stanowiska pracy, ale również dobrać właściwych pracowników. Firma rekrutacyjna pomoże od A do Z w doborze pracowników i odpowiednim zaprojektowaniu wakatu – skutecznie obniżając ryzyko wystąpienia nadmiernej rotacji.

Dowiedz się więcej na: http://arfahr.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *