Czy gabinety kosmetyczne powinny posiadać szatnie i pomieszczenia sanitarne?

relaxation-686392_640

Choć gabinety kosmetyczne kojarzą się z nieco inną formą działalności niż gabinety lekarskie, w rzeczywistości pod wieloma względami mają ze sobą sporo wspólnego. Przede wszystkim, jeśli chodzi o wymogi formalno-prawne, muszą spełniać podobne wymagania, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Kosmetyczka, która chce otworzyć własny gabinet, musi więc mieć świadomość, że nie wystarczy jedynie wynająć pomieszczenie, aby móc świadczyć usługi dla swoich klientek.

Aby świadczyć usługi kosmetyczne we własnym gabinecie, najpierw trzeba znaleźć odpowiednie lokum, które będzie spełniało wszystkie niezbędne normy i wymogi prawne. Pomieszczenie, w którym znajdować się będzie gabinet musi być przede wszystkim dobrze ogrzewane, aby temperatura w nim nie była niższa niż 24 stopnie Celsjusza. Ważna jest również jego wysokość, nie może być niższe niż 2,2 metra. Co więcej, w miejscu, gdzie będą świadczone usługi kosmetyczne, musi znajdować się co najmniej kilka pomieszczeń. Obowiązkowe jest zaplecze sanitarne, szatnia, pomieszczenia, w których będzie można poczekać na usługę. Konieczne jest również miejsce wyposażone w niezbędne urządzenia do sterylizacji narzędzi, a także do przechowywania odpadów, także tych organicznych, których przechowywanie wiąże się z kolejnymi przepisami.

Spełnianie przepisów gwarantuje bezpieczeństwo klientów

Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów, jakie nakłada na gabinet prawo, kosmetyczka może zacząć przyjmować klientów. Wymagania sanitarne to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa klientek. Jeśli gabinet nie będzie spełniał norm, będzie to wręcz zauważalne dla osób go odwiedzających, a co za tym idzie – nie będzie on cieszył się dużym zainteresowaniem klientów. Tego rodzaju usługi wymagają najwyższej jakości i kusząca z pewnością nie będzie nawet niższa cena.

Nie zawsze kosmetyczka poradzi sobie z problemami skórnymi

Warto również pamiętać, że nie wszystkie problemy pacjentek można załatwić w gabinecie kosmetycznym. Nawet najlepsza, dyplomowana kosmetyczka nie jest bowiem lekarzem i zabiegami estetycznymi nie wyleczy problemów skórnych. Dla niektórych pacjentek lepszym rozwiązaniem może więc być klinika medycyny estetycznej Warszawa, w której świadczone są nie tylko zabiegi estetyczne, ale również poradnictwo lekarskie. Dzięki temu można mieć pewność, że jest się w dobrych rękach pod opieką lekarza kosmetologa. Dobra kosmetyczka powinna wiedzieć, kiedy należy zrezygnować z zabiegów upiększających i wysłać swoją klientkę po fachową poradę lekarską. Zarabianie za wszelką cenę, kosztem zdrowia i samopoczucia klientek zdecydowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Taka klientka, której stan cery pogorszy się po zabiegu, z pewnością do gabinetu nie wróci. Może również pociągnąć kosmetyczkę do wielu konsekwencji prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *