Czy klimatyzacja w biurze ma wpływ na wydajność pracowników?

klimatyzacja-w-pracy

W pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca fizyczna, pracodawca powinien zapewnić temperaturę powietrza przystosowaną do wysiłku włożonego w jej wykonywanie, nie niższą jednak niż 14°C. Wyjątkiem są specyficzne miejsca, takie jak huty i chłodnie, gdzie względy technologiczne nie pozwalają na zapewnienie takich warunków. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca biurowa i lekka praca fizyczna, temperatura nie może być niższa niż 18°C. Istnieje również obowiązek zapewnienia wymiany powietrza, wynikający z potrzeb użytkowych i funkcji pomieszczeń, w których przebywają pracownicy.

Klimatyzacja podnosi wydajność pracowników

Z tych powodów warto zainstalować w miejscu pracy w urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. Dzięki nim temperatura w biurze, bez względu na porę roku i warunki na zewnątrz, może utrzymywać się na poziomie 20-24°C, zapewniając pracownikom dobre samopoczucie. Właściwie zainstalowane i odpowiednio obsługiwane urządzenia klimatyzacyjne gwarantują komfort i wygodę, a także mają wpływ na wydajność osób wykonujących pracę biurową. Pracownicy, którym nie jest zbyt zimno ani zbyt gorąco, nie narzekają na warunki w pracy i mogą skupić się na wykonywaniu powierzonych im zadań. Dzięki temu, że zainstalowane urządzenia wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, stają się oni bardziej twórczy i produktywni.

Sprawdź ofertę: https://ekipahvac.pl/uslugi/montaz-klimatyzacji/warszawa

Gdzie zakupić dobry klimatyzator?

Mając na uwadze istotny wpływ klimatyzacji na jakość pracy swoich podwładnych, przełożony powinien zainwestować w dobrej jakości sprzęt. Szeroką gamę urządzeń klimatyzacyjnych, o najnowszych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych, oferuje firma KLIMA-THERM, wiodący dostawca urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, chłodniczych i grzewczych. W swojej ofercie przedsiębiorstwo posiada m.in. rozwiązania dla biura. Jest to segment produktów z dziedziny klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, przeznaczonych do pomieszczeń biurowych, a także sal konferencyjnych, sal obsługi klienta, hoteli i pensjonatów.

Jaki klimatyzator wybrać?

W dziale produktów do biura znaleźć można klimatyzatory SPLIT FUJITSU do jednego pomieszczenia, które posiadają takie tryby pracy, jak: auto, chłodzenie, grzanie i wentylacja. Przy pomocy pilota można regulować siłę nawiewu. Urządzenie jest wyposażone w wysokowydajny wentylator napędzany silnikiem elektrycznym prądu stałego. Innym rozwiązaniem dla biura jest system MULTI Symultaniczny, który obejmuje 2 lub 3 klimatyzatory w jednym pomieszczeniu i jest przeznaczony do sali o dużej powierzchni lub nierównomiernym kształcie. Występuje również system MULTI do 2, 3 i 4 pomieszczeń oraz system MULTI 8, który można zainstalować w maksymalnie ośmiu pomieszczeniach. W każdym z nich instalowana jest jednostka wewnętrzna, podłączona do wspólnej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Podczas wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń pracodawca powinien zadbać, by urządzenia te nie powodowały przeciągów. Na poczucie komfortu cieplnego duży wpływ ma również wilgotność powietrza, która powinna być utrzymana na takim poziomie, aby nie miała niekorzystnego wpływu na stan zdrowia pracowników. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych wynosi od 30 do 65%. Do utrzymania jej na odpowiednim poziomie również służą klimatyzatory, a także osuszacze kondensacyjne. One też dostępne są w ofercie firmy KLIMA-THERM. Działanie tych urządzeń pozwala na obniżanie wilgotności powietrza i utrzymywanie jej na właściwym poziomie.

Polecamy:

Dowiedz się również jakie są największe problemy rynku pracy w Polsce?

2 komentarze

  1. Veronika pisze:

    Cześć,
    Wydaje mi się, że tutaj, trzeba jeszcze dopisać coś nt. oczyszczania powietrze w kontekście smogu i wartości dodanej jakie niesie ze sobą filtrowanie powietrza.

    Pozdrawiam

  2. Łebski pisze:

    Ważniejsza jest myślę klima w samochodach i autokarach. Ostatnio jechałam świetnym autobusem tutaj https://www.europol.com.pl/chorwacja i gdyby nie pierwszorzędna klima to byśmy chyba wyparowali. W domu zawsze można wejść pod prysznic a w autobusie? Nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *