Czy można zaufać komputerowym programom do faktur?

Software-Engineering-in-Pakistan

Z całą pewnością prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nie jest sprawą prostą. Bez wątpienia , zarządzanie własną firmą wymaga posiadania  konkretnych umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin życia . Jest to ważne do tego stopnia, że prowadzenie odrobinę większej działalności własnej, właściwie nie jest możliwe zupełnie samodzielnie. Dobrym przykładem może być tu na przykład prowadzenie w nieco większej firmie, działu księgowości. Bez posiadania odpowiedniej wiedzy ekonomicznej czy choćby podstawowych  umiejętności matematycznych, prowadzenie takiego działu bezbłędnie, jest właściwie niemożliwe. Oczywistym jest więc fakt, że każda szanująca się firma ma profesjonalnych księgowych. Jest to jednak działka na tyle skomplikowana, że nawet osobom dobrze poruszającym się w tej dziedzinie wiedzy, ciężko jest prowadzić taki dział bez specjalistycznych komputerowych programów księgowych. Na rynku dostępnych jest ich naprawdę sporo.

Pytanie tylko czy można zaufać im bezgranicznie ?

Bez wątpienia na tak postawione pytanie, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi: tak, można bądź nie, nie można. Na rynku dostępny jest ogrom tego typu programów. Wiadomo, jak w każdej dziedzinie życia, jedne są lepsze, drugie gorsze. Ogólne opinie na ich temat, są jednak raczej dla nich korzystne.

W zależności od rodzaju prowadzonej firmy, takie programy dostępne są w różnych wersjach. Podstawowej dla małych firm, podstawowej dla średnich, zaawansowanej dla dużych itd. itd. Żeby nie wybierać w ciemno, wskazane byłoby też poczytanie opinii na temat konkretnych programów na specjalistycznych forach. Oczywiście nie można kierować się jedynie ogólnymi opiniami. Tak jak pisałem wyżej, w zależności od tego jaki typ firmy prowadzimy, na nasze potrzeby odpowiedni być może inny program, niż na przykład ten, który jest najbardziej zachwalany na jakimś wybranym forum.

Czytaj opinie i doświadczenia

W Internecie bez trudu znaleźć można również ankiety, w których użytkownicy wybierali według ich opinii i doświadczeń, opcję najlepszą. Istotne jest też to, że wiele firm produkujących komputerowe specjalistyczne programy do faktur, udostępnia wersje testowe, w których potencjalny użytkownik może się z nimi dobrze zapoznać. W takiej sytuacji można więc spokojnie, bez presji zastanowić się czy akurat tego potrzebujemy, zanim zainwestujemy w konkretny program swoje pieniądze.

Bardzo ważną rzeczą jest jeszcze jedna kwestia. Każdy tego typu program, jest jedynie tworem ludzkim. Jak wiadomo człowiek zawsze może popełnić błąd. Tak więc w stu procentach nie możemy być pewni żadnego takiego tworu. Oczywiście jednak czym program obiektywnie lepszy, bardziej dopracowany, lepiej oceniany, tym ryzyko takiego problemu jest rzecz jasna mniejsze. Poza wszystkim trzeba mieć też świadomość, że nawet najlepszy taki program do faktur VAT, nic sam za nas nie zrobi. Do jego obsługi również potrzebny jest człowiek.

Biorąc pod uwagę fakt, że programy do faktur są jednak dość zaawansowane, bardzo istotne jest też to, kto taki program obsługuje. Jeżeli robi to osoba, nie mająca o tej tematyce zielonego pojęcia, ciężko za ewentualne błędy, pomyłki czy przykre wynikające z nich konsekwencje, winić sam rzeczony program czy jego twórców.

Warto ufać programom

Podsumowując, jak to się ładnie mówi: warto ufać ludziom. W tym przypadku można powiedzieć, że raczej „warto ufać programom”. Tylko, że przecież za każdym takim jednym, stoi człowiek. Więc zostańmy przy sekwencji, że warto ufać ludziom. Oczywiście ufać też trzeba z głową. Tak więc tak jak pisałem wyżej, najpierw należy zorientować się czego naprawdę potrzebujemy, który z oferowanych na rynku programów będzie najbardziej odpowiedni właśnie dla naszej firmy (sprawdź przykładowe programy http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/)

Później spokojnie przejrzeć sobie opinie na forach, ewentualnie spokojnie przetestować wybrany przez nas produkt. Na końcu zatrudnić kompetentną osobę, do obsługi wybranego przez nas programu. Wtedy możemy już z czystym sumieniem zaufać, mając cały czas na uwadze fakt, że nawet najlepszy tego typu  program robił jedynie człowiek, który jest omylny.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą dostarczającą programy do fakturowania dla firm http://ksiegowosc24.pl

2 komentarze

  1. Dam pisze:

    Ja tam polecam Fakturownie. Jako jeden z nielicznych umożliwił wybranie fajnego szablonu faktury i wgranie logo w darmowym pakiecie. Teraz mam płatny wykupiony. Jest tanio i bardzo prosto (bez zbędnych dupereli). Jeżeli zarejestrujecie się z tego linka dostaniecie 20% zniżki na płatne pakiety (darmowy też jest): http://fakturownia.pl?partner=tmwpcb 🙂

  2. marines pisze:

    A ja z kolei polecam Kilometrówkę, ma wszystkie potrzebne funkcje, wystawianie faktur, kadry, płace, księgowość a nawet magazyn. Koszt programu to tylko 1zł dziennie więc nie ma tragedii. Sprawdźcie sobie tutaj: https://wfirma.pl/kilometrowka-online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *