Czy outsourcing zakupów ma jakieś zalety?

Współczesna dynamiczność handlowa oraz wyzwania połączone są z ograniczonymi kapitałami ludzkimi, koncentracją na tematach strategicznych, czy budowaniem podstawowych kwalifikacji w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Jednym spośród niezwykle wydajnych oraz szybkich sposobów uzyskania tychże celów jest Outsourcing Zakupów, jaki proponuje na przykład firma Optibuy, o czym możemy przeczytać na stronie internetowej http://optibuy.com/outsourcing-interim/.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing nie jest w ekonomii wyrazem nowym. Nabrał on popularności u kresu XX wieku, gdy to jeszcze więcej przedsiębiorstw zaczęło sobie zadawać pytanie, co tak rzeczywiście jest w ich działalności ważne oraz na czym powinny się skupiać. Konsekwencją tychże badań była konkluzja, iż zadania drugorzędne, nie mające związku z podstawową działalnością spółki, można kierować na rzecz spółek trzecich (partnerów). Poprzez długie lata outsourcing był wykorzystywany zwłaszcza w sektorze samochodowym umożliwiając skoncentrować się wytwórcom jedynie na tychże rzeczach, jakie są dla nich odpowiednie, natomiast rezygnując przez zlecenie na zewnątrz tychże wszelkich potrzebnych półproduktów, jakie mogły być zrobione taniej poprzez zewnętrznego podwykonawcę. Pod koniec XX wieku, z racji na powtarzające się stale kryzysy finansowe, spółki rozpoczęły widzieć w outsourcingu nadzieję na zmniejszenie wydatków. Rozpoczęto wyodrębniać w strukturach mechanizmy, jakie nie są ważne dla spółki oraz nie stanowią ich pierwotnej działalności, natomiast mogą być wykonywane poprzez zewnętrznego podwykonawcę.

Jak wygląda outsourcing procesów zakupowych?

Outsourcing procesów zakupowych jest relatywnie nowoczesnym oraz mało popularnym w Polsce wyjściem. Intensywnie rozwija się tymczasem w USA i w Europie Zachodniej. Wzrost owego sektora w ujęciu pełnego świata szacowny jest na 30% rocznie. W ostatnich latach jest to najszybciej rozwijająca się dyscyplina outsourcingu. Z organizacyjnego punktu widzenia usługa ta nie różni się zdecydowanie od pozostałych metod zlecania fragmentów własnej działalności spółce zewnętrznej, tak popularnych w wypadku usług IT lub księgowych. Przymus wykonywania działalności zaopatrzeniowej (w pełni bądź jedynie konkretnych jej modułów) polecany jest spółce zewnętrznej, jaka, korzystając z własnej wiedzy oraz doświadczeń, zarządza zakupami w imieniu przedsiębiorstwa zlecającego.

Outsourcing procesów zakupowych może dać rzeczywiste zalety w postaci optymalizacji wydatków, pochodzących z obniżki cen nabywanych produktów oraz usług, natomiast również rezygnacji z utrzymywania w spółce działu zakupów. Zyskowne okazuje się także przeistoczenie poszczególnych kosztów stałych w koszty zmienne, przez wykorzystanie systemu uzależnienia wynagrodzenia spółki outsourcingowej od wielkości uzyskanych oszczędności. Następną korzyścią dla inwestorów decydujących się na to wyjście będzie otrzymanie dodatkowego czasu na rozwijanie spółki. Gdyż procesami zakupowymi zajmują się profesjonaliści w owej branży, kadra zarządzająca może więcej uwagi przeznaczyć na politykę jej rozwijania oraz poprawiania. Wysokie umiejętności oraz ogromne doświadczenie ludzi to jeden spośród najistotniejszych elementów działających na sukces całej spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *