Dlaczego warto zakupić maszynę sprzątającą do podłóg?

Zdecydowana większość osób piszących artykuły na temat opłacalności zakupu maszyn czyszczących, skupia się przede wszystkim na ich energooszczędności, funkcjonalności i skuteczności. My w niniejszym tekście nie skupimy się na “oczywistych” korzyściach wynikających z ich stosowania. Zwrócimy raczej uwagę na to, z czego większość inwestorów zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy.

Komfort pracy i pozycja ciała

Maszyny czyszczące do podłóg są tak skonstruowane, by zapewniały one użytkownikowi pozycję stojącą podczas pracy. Pomijamy tu oczywiście największe platformy sprzętowe, które posiadają zaimplementowaną kabinę. Urządzenia te zapewniają zatem wygodę pracy, minimalizują ryzyko powstawania urazów i – co równie ważne – zwiększają dzięki temu efektywność pracownika.

maszyny sprzątające

Każdy kto czyścił mopem wie, jak wygląda ten proces. Częste schylanie się, ból pleców i ogólnie pojęty dyskomfort to zjawiska, które niestety w sposób nierozerwalny łączą się z tą pracą. Czy zatem warto ryzykować zdrowie, obstając przy starych i – co ważne – nieopłacalnych metodach czyszczenia? Raczej nie…

Wymiana wody i detergentu

Maszyny sprzątające posiadają zwykle kilka zbiorników użytkowych, napełnianych najczęściej wodą i detergentem. Zbiorniki te zwykle mają pojemność kilku litrów, choć na rynku można znaleźć również i takie modele, które z łatwością pomieszczą nawet kilkanaście litrów płynów czyszczących.

Mycie mopem nie daje tego komfortu. Owszem, sam zestaw “mop + wiaderko” waży zdecydowanie mniej niż nawet małe maszyny czyszczące, ale wiąże się to jednocześnie z koniecznością częstszego napełniania wiadra. Czy ma to sens?

Skuteczność w czyszczeniu

Mało kto zwraca uwagę na fakt, że większość maszyn czyszczących oferuje bardzo rozbudowane funkcje szczotkowania i polerowania powierzchni. Efekt ten uzyskuje się zwykle dzięki specyficznie ukierunkowanym szczotkom, których oddziaływanie na podłoże ma charakter wielopłaszczyznowy złożony.

Jak to wygląda w przypadku standardowych metod czyszczenia np. mopem? Nie dość, że ich wydajność jest stosunkowo mała (niewielka szerokość oczyszczania) to jeszcze jest ona całkowicie nieskuteczna. Większość osób nie poprawia raz czyszczonej powierzchni, co oznacza, że jest ona przemywana wyłącznie jeden raz.

Opłacalność czyszczenia

Maszyny czyszczące są co prawda o wiele droższe od swoich “ręcznych” odpowiedników, aczkolwiek różnice opłacalności nie obejmują tu wyłącznie kosztów zakupu określonych przedmiotów. Przykładowo, automatyczna maszyna do czyszczenia podłóg znacznie lepiej prezentuje się w oczach chociażby Klientów, niż stary i zdezelowany pojemnik z wyciskarką

Oczywiście jeśli nie chcemy ponosić kosztów z tytułu zakupu tej maszyny, możemy zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej. Zdarza się jednak, że korzystanie z własnego sprzętu jest bardziej opłacalne (ciągła dostępność, urządzenie na własność), niż wynajem firmy.

Podsumowanie

Zakup maszyny czyszczącej to inwestycja opłacalna, w przypadku której relacja kosztów do efektu nie jest tak jednoznaczna, co zresztą widać na powyższym przykładzie.

Czytaj także:

https://tromil.pl/maszyny-do-mycia-podlog/

https://pracabezszefa.pl/maszyna-do-mycia-podlog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *