Części do dojarek – co potrzebne jest w gospodarstwie?

części do dojarekJeżeli jesteś z miasta i gdy ktoś pyta Cię: “skąd jest mleko”, to odpowiadasz “z kartonu”, to zapewne nie wiesz, jak wygląda gospodarstwo mleczarskie. Obecnie podstawowym i niezastąpionym wyposażeniem każdego takiego gospodarstwa są nowoczesne dojarki. Aparat udojowy jest to po prostu urządzenie mechaniczne, służące do automatycznego dojenia m.in. krów. Dlaczego jego posiadanie jest tak ważne? Ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, poprawia efektywność, a także podnosi standard pracy. Jak w najprostszy sposób można wytłumaczyć działanie dojarki? Mleko wyssane z wymion przepływa pod ciśnieniem do specjalnego zbiornika, a on utrzymuje mleko w niskiej temperaturze, żeby się nie zepsuło.

Jak już wspominaliśmy, w każdym gospodarstwie, które zajmuje się pozyskiwaniem mleka, dojarki to naprawdę niezbędne wyposażenie. Przeprowadzanie dojenia ręcznie zdarza się już bardzo rzadko – po prostu się nie opłaca (chyba że gospodarz pozyskuje mleko wyłącznie na potrzeby swoje i swojej rodziny). Jednak częste użytkowanie dojarki może powodować awarie. Najczęściej związane są ze zużyciem lub uszkodzeniem części do dojarek. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy wszystko, co potrzebne – również części do dojarek – można zamówić w sieci. Sklepy internetowe posiadają w swoich ofertach między innymi gumy strzykowe, przewody mleczne i powietrzne. Przeczytaj więcej na ich temat w naszym artykule.

Dojenie od postaw – jakie rodzaje dojarek możemy wyróżnić?

Zanim przejdziemy do tematu części do dojarek, warto powiedzieć, jakie rodzaje aparatów udojowych możemy wyróżnić. Są dwa: rurociągowe i bańkowe. Dojarki rurociągowe, to takie, które składają się z elementu ssącego i instalacji rur. Przez rury przez mleko trafia do zbiornika chłodzącego. Takie wstępne schładzanie mleka pozwala zapewnić mu długi termin ważności. Dojarki rurociągowe są montowane przeważnie w większych gospodarstwach, zajmujących się dojeniem na dużą skalę. Z kolei dojarki bańkowe (zwane inaczej konwiowymi) umożliwiają przewożenie zbiornika z mlekiem.

Części do dojarek – jakie mogą być potrzebne w gospodarstwie?

Awaria nawet jednej, niepozornej części dojarki powoduje, że cały aparat nie może poprawnie działać. Dlatego tak ważny jest dostęp do zamiennych części do dojarek. Jednym z najważniejszy elementów są gumy strzykowe. Mają bezpośredni kontakt z wymionami, dlatego tak ważne jest to, aby były odpowiednio wykonane. Gumy strzykowe są silikonowe, co ułatwia utrzymanie w ich w czystości i zapewnia najwyższy poziom higieny dojenia.

Również ważne dla całego procesu jak gumy strzykowe są przewody do dojarki. Muszą być wykonane z wytrzymałego materiału. Bardzo ważne jest to, aby wymieniać je raz na pół roku. W ten sposób można ograniczyć ilość bakterii i zadbać o higienę. Dojarka to urządzenie, którego używa się bardzo często w gospodarstwie. Z tego względu należy odpowiednio o nią dbać, w przeciwnym razie gospodarz może narazić się na duże straty. Oczywiście, z wymianą zepsutych, zużytych części nie ma żadnego kłopotu. Wystarczy chociażby zapoznać się z ofertą sklepów online. Zakupy w sieci są bezpieczne i wygodne. Pozwalają szybko zareagować na awarię.

Jak można unikać awarii w gospodarstwie?

Oczywiście podstawą dbania o wszelkie sprzęty, które są często eksploatowane (również te używane w gospodarstwie) ich czyszczenie każdego dnia. Podczas wyboru części do dojarek, należy szczególnie zwrócić uwagę na jakość gum strzykowych, które mają kontakt z wymionami zwierząt mlecznych. Najlepszym wyborem są te modele, które wykonano z całkowicie bezpiecznego materiału – jest nim antybakteryjny silikon. Jakie części do dojarek można jeszcze dostać w sieci? Są to między innymi: przewody, uszczelki, pulsatory, kurki mleczne.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *