Czy warto korzystać z pośrednika nieruchomości? Zalety i wady pośrednictwa

Samodzielny zakup lub sprzedaż mieszkania, domu czy działki może być dużym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą wtedy pośrednicy nieruchomości.

Chociaż transakcje nieruchomości można prowadzić samodzielnie, nie zawsze jest to możliwe. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z usług biur pośredniczących w takich transakcjach. Osobom chcącym wybrać pośrednictwo nieruchomości Kraków zapewnia wsparcie wielu sprawdzonych biur posiadających dużo pozytywnych opinii od klientów. Czy warto zdecydować się na ich pomoc?

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości jest specjalistą w dziedzinie transakcji nieruchomości. Zajmuje się on ich sprzedażą, kupnem oraz najmem w imieniu swojego klienta.

Biura pośrednictwa prowadzą usługi dotyczące poniższych typów nieruchomości:

 • domy
 • mieszkania
 • działki
 • lokale użytkowe

Profil usług pośrednika nieruchomości jest bardzo szeroki, ponieważ zajmuje się on między innymi przygotowywaniem nieruchomości do sprzedaży, obsługą klientów zainteresowanych zakupem, sprawdzaniem stanu technicznego i prawnego nieruchomości, sporządzaniem dokumentacji.

Ponadto biura pośredników współpracują także z innymi specjalistami – rzeczoznawcami, notariuszami, prawnikami, doradcami finansowymi, architektami, projektantami wnętrz, geologami i geodetami.

Kompleksowe pośrednictwo nieruchomości Kraków – dokładny zakres usług można sprawdzić na stronach biur.

Pośrednictwo nieruchomości – zalety i wady

Korzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości ma określone zalety i wady, które warto uwzględnić wtedy, gdy planuje się skorzystanie z jego obsługi.

Pośrednictwo nieruchomości – główne zalety:

 • większy komfort transakcji – pośrednik zajmuje się wtedy koniecznymi czynnościami za klienta
 • bezpieczeństwo transakcji – biuro sprawdzi nieruchomość pod kątem prawnym i zadba o sprawy formalne
 • oszczędność czasu – nie trzeba zajmować się transakcją we własnym zakresie
 • możliwość szybszego sprzedania nieruchomości – biuro może łatwiej znaleźć kupującego i skrócić czas transakcji
 • podwyższenie wartości nieruchomości – dzięki odpowiednim trikom, na przykład jak home staging, biuro może sprawić, że nieruchomość zyska na wartości

Pośrednictwo nieruchomości – główne wady:

 • koszty obsługi – za usługo pośrednika nieruchomości trzeba zapłacić, zwykle jest to wydatek od około 1% do 3% wartości nieruchomości
 • ryzyko – duże znaczenie ma wybór odpowiedniego biura, które ma doświadczenie i rzeczywiście zapewnia obsługę na wysokim poziomie

Pośrednictwo nieruchomości Kraków – z dokładnymi adresami biur świadczących usługi w tym zakresie można zapoznać się na ich stronach internetowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *