Doradztwo podatkowe dla e-commerce – jak działa?

E-commerce, czyli handel elektroniczny, to od lat duża dziedzina zainteresowania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. W końcu, kto z nas nie kupuje przez internet? Niestety, tam, gdzie pojawiają się pieniądze, tam muszą być również podatki. Doradztwo podatkowe dla e-commerce to zatem nieodłączny element tej branży.

Objaśnienia podatkowe – jak je zrozumieć?

Połowa roku 2021 to spore zmiany ustawy o VAT, także jeśli chodzi o branżę e-commerce. Handel elektroniczny został wzięty pod lupę przez unijne instytucje, które zdecydowały o wprowadzeniu zmian ujednolicających zasady rozliczania tego typu handlu w całej UE. Dotyczy to także polskich przedsiębiorców, którzy zajmują się transgraniczną dostawą towarów czy realizacją usług na rzecz unijnych konsumentów.

W związku z tymi zmianami i na prośbę przedsiębiorców Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe, które mają rozwiewać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Ministerstwo w objaśnieniach zwraca szczególną uwagę na:

  • sprzedaż towarów na odległość wewnątrz UE (WSTO);
  • importowaną sprzedaż towarów na odległość (SOTI);
  • szczegóły procedur One Stop Shop i Import One Stop Shop;
  • procedury dotyczące odroczenia płatności podatku z tytułu importu dla przesyłek o wartości do 150 euro.

Objaśnienia te dają przedsiębiorcom potrzebne definicje, określają moment pojawienia się obowiązku podatkowego, sposób fakturowania czy obowiązki ewidencyjne.

Potrzebujesz pomocy z rejestracją VAT? Wejdź tutaj i skorzystaj z pomocy specjalistów: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/

Inne zmiany od 1 lipca 2021

Pośrednicy w handlu międzynarodowym z państwami spoza UE muszą brać pod uwagę spore zmiany. Na przykład platformy handlowe, portale aukcyjne i internetowe, które przez internet umożliwiają sprzedaż towarów importowanych, a przesyłki te przekraczają wartość 150 euro, uznawane są za podatnika, który samodzielnie otrzymał i dostarczył produkt. To spore zmiany dla całej branży. Oznacza to konieczność prowadzenia ewidencji transakcji i odmiennego sposobu rozliczania podatków, co wcale nie musi być proste. Te niewielkie zmiany sprawiają, że doradcy podatkowi w e-commerce mają obecnie pełne ręce roboty.

Zmiany dotyczą także sprzedaży wysyłkowej. Unia Europejska ujednoliciła próg, powyżej którego sprzedawca zobowiązany jest do rejestracji podatku VAT w kraju nabywcy. Ma to być swego rodzaju uproszczenie dla większych przedsiębiorców, ale już teraz wiemy, że może generować to pewne problemy. Doradztwo podatkowe dla e-commerce zaznacza, że w przepisach brakuje okresu przejściowego, a aby opodatkować transakcję w Polsce konieczne będzie nieprzekroczenie wyznaczonego progu podatkowego nie tylko w obecnym roku, ale także w poprzednim. Dla wielu krajowych przedsiębiorców oznacza to brak możliwości opodatkowania transakcji w Polsce.

Doradztwo podatkowe dla e-commerce

Objaśnienia Ministerstwa Finansów dla wielu przedsiębiorców wygenerowały jedynie kolejne pytania, zamiast jasnych odpowiedzi, dlatego doradztwo podatkowe w handlu elektronicznym będzie miało w najbliższych miesiącach duże znaczenie.

Wszelkie wątpliwości warto rozwiewać na bieżąco, aby dać sobie szansę na oszczędności podatkowe, które będą zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami. Taxology.co/pl to miejsce, gdzie znajdziesz wszelkie odpowiedzi – niezależnie do tego, czy jesteś dużym przedsiębiorcą, czy właścicielem sklepu internetowego, które sprzedaje towary do UE i poza nią.

Interesuje Cię wpływ Polskiego Ładu na e-commerce? Przeczytasz o tym tutaj: https://businessandlife.pl/co-z-biznesem-e-commerce-wplyw-polskiego-ladu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *