Kto egzekwuje wyroki sądowe?

Wyrok sądowy to dokument, który nakazuje określone działania stronom postępowania. Wiele wyroków sądowych dotyczy różnego rodzaju zobowiązań finansowych – egzekwowaniem takich wyroków zajmują się komornicy sądowi. Najczęściej są oni ostatnim krokiem wierzycieli, którzy wcześniej na wiele innych sposobów próbowali odzyskać należności.

Odzyskanie zaległości od osób lub firm, które nieterminowo regulują swoje zobowiązania, nie jest rzeczą prostą. Można nawet przyjąć zasadę, że im dłuższe zadłużenie, tym mniejsze są szanse na jego spłatę. Wierzyciele na początku polubownie próbują odzyskać swoje należności – wysyłają wezwania do zapłaty, zatrudniają firmy windykacyjne. Jeśli jednak takie działania nie przynoszą rezultatów, dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do sądu o uzyskanie tytułu wykonawczego. Z takim dokumentem można pójść później do komornika, który zajmie się odzyskaniem należności.

Jakie działania prowadzi komornik?

Komornik Sądowy zajmuje się przede wszystkim odzyskiwaniem należności pieniężnych od dłużników, zarówno indywidualnych, jak i od firm. Ale nie tylko – do komorników należy również egzekwowanie wyroków dotyczących eksmisji z mieszkań oraz innych nieruchomości. W celu odzyskania należności komornik może zająć konta bankowe dłużnika, wynagrodzenie za pracę, różne formy produktów bankowych. Może również zająć nieruchomości albo ruchomości, które później trafiają na licytacje, a uzyskane środki są przekazywane na konto wierzyciela. Każdy dłużnik, który ma jakiś majątek, a nie reguluje terminowo swoich zobowiązań, musi liczyć się z tym, że prędzej czy później może pojawić się na majątku zajęcie komornicze. Dobrze jest również pamiętać, że na etapie egzekucji komorniczej zadłużenie jest wyższe o koszty komornika. Trzeba więc zapłacić więcej niż wtedy, gdyby uregulowało się wszystkie zobowiązania w terminie. Koszty doliczane są procentowo, dlatego też im wyższe zadłużenie, tym więcej trzeba będzie zapłacić w ramach egzekucji komorniczej.

Czy z komornikiem można się dogadać?

Choć wiele osób nieco demonizuje zawód komornika czy stawia go w złym świetle, okazuje się, że w rzeczywistości jest to nie tylko urzędnik, ale również człowiek, z którym można się dogadać. Odzyskiwanie należności to praca komornika, z tego jest rozliczany i z tego de facto żyje. Nie jest jego celem nękanie czy dręczenie dłużników. Dobrym pomysłem jest próba negocjacji z komornikiem. W wielu przypadkach możliwe jest chociażby rozłożenie zadłużenia na raty, dzięki czemu jest ono łatwiejsze, a czasem jedynie w taki sposób możliwe do spłaty. Jeśli więc ktoś dostaje pismo od komornika, nie warto chować głowy w piasek i zastanawiać się, jak uniknąć egzekucji zadłużenia. Lepszym sposobem może być próba dogadania się i chociażby rozłożenie zaległości na raty. Im szybciej zaczniemy je spłacać, tym szybciej pozbędziemy się całości zadłużenia, a wraz z nim wszystkich problemów związanych z egzekucją komorniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *