5 porad jak oszczędzić pieniądze studiując za granicą

Rozpoczęcie życia studenckiego, jest z pewnością bardzo ekscytujące, zwłaszcza dla studentów zagranicznych. Przeprowadzka do nowego kraju może być początkiem wielkiej przygody. Oczywiście, pojawi się też dużo okoliczności bardziej “akademickich”, kiedy to trzeba będzie się sprężyć i ciężko pracować, ale mimo wszystko jest to wspaniały okres na poznawanie siebie i zbieranie nowych, wspaniałych doświadczeń.

Bycie studentem zagranicznym mu mnóstwo zalet, jest jednak parę rzeczy, na które należy uważać. Jest to między innymi – zarządzanie swoimi finansami. Jest to prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi muszą się zmierzyć studenci uczący się za granicą. Wielu studentów martwi się jak oszczędzać pieniądze mieszkając w innym kraju, dlatego korzystają z usług transferów pieniężnych, takich jak MoneyTransfers.com. Dzięki temu mogą oni otrzymywać pieniądze z kraju ojczystego, unikając jednocześnie wysokich opłat.

Jeśli chcesz korzystać w pełni ze swojego życia studenckiego za granicą, mamy dla Ciebie 5 świetnych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Szukaj zniżek studenckich

Jedną ze wspaniałych korzyści, jakie oferuje bycie studentem są liczne zniżki studenckie. Jeśli, jak większość studentów masz do dyspozycji niewielki budżet, te mogą być doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Jak się przekonasz, zniżki studenckie dotyczą bardzo wielu rzeczy, takich jak podróże, podręczniki, a nawet bilety do kina. I często jedyną rzeczą, jakiej będziesz potrzebował, aby móc z nich skorzystać, będzie twoja legitymacja studencka.

Zniżki studenckie mogą dotyczyć wielu ofert od oficjalnych firm, które współpracują z uniwersytetami. To jednak dopiero początek listy. Mnóstwo małych, niezależnych firm i sklepów jest nastawionych na studentów i oferuje im zniżki. Warto dołączyć do lokalnych grup na Facebooku, gdzie te małe biznesy reklamują swoje zniżki dla studentów w ich okolicy.

Istnieją też pewne programy, które oferują zniżki studenckie za opłatą za przystąpienie. Zanim jednak do nich przystąpisz i wydasz na to pieniądze, upewnij się, że naprawdę skorzystasz z oferowanych zniżek.

Negocjuj swój czynsz

Dla studenta, nie tylko zagranicznego, największym wydatkiem każdego miesiąca będzie prawdopodobnie zakwaterowanie. Oczywiście wszyscy potrzebujemy dachu nad głową, więc jest to wydatek, którego nie da się uniknąć. To, ile wyniesie twój czynsz, zależy od tego, w jakiej części kraju mieszkasz, ponieważ koszty utrzymania różnią się znacznie w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz. Mogą istnieć powody, dla których będzie trzeba przenieść się do droższej dzielnicy, jak na przykład bliskość do uczelni, ale to nie znaczy, że trzeba z góry zaakceptować niebotyczne czynsze.

Nie ma nic złego w negocjowaniu niższego czynszu, niż ten, który jest oferowany. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że misja ta zakończy się powodzeniem, ale biorąc pod uwagę, jak wiele można potencjalnie zaoszczędzić, zdecydowanie warto jest tą próbę podjąć. I nie dotyczy to tylko początku najmu, ale także momentu kiedy nadchodzi czas odnowienia umowy najmu. Warto spróbować negocjować ponownie.

Oszczędzaj na zakupach spożywczych

Istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić na zakupach spożywczych. Warto rozważyć zakupy w większych supermarketach, takich jak Tesco, Carrefour czy Auchan, ale też mniejszych dyskontach, takich jak Lidl, Biedronka czy Aldi. Niektóre z tych większych supermarketów starają się dopasować ofertę cenowo do dyskontów, ale na pewno warto wypróbować parę miejsc dla porównania.

Jeśli jednak masz zamiar (lub po prostu nie masz innego wyboru) robić zakupy tylko w jednym supermarkecie, nadal możesz sporo oszczędzić. Wystarczy, że znajdziesz tańszą alternatywę dla produktu. Większość supermarketów ma swoje własne marki, i co za tym idzie, podobne produkty w niższej cenie. Warto dać szansę takim produktom i sprawdzić czy jesteś zadowolony z ich jakości. Zakładając, że tak, możesz teraz sporo oszczędzić za każdym razem, gdy robisz zakupy.

Eksploruj opcje cashback

Jako studenta zagranicznego może zainteresować Cię fakt, że możesz otrzymać cashback (zwrot części wydatków za transakcje bezgotówkowe dokonane kartą) na swoje codzienne wydatki. Cashback polega na tym, że kupujesz daną rzecz, a później otrzymujesz część zapłaconej kwoty z powrotem. W pewnym sensie przypomina to zniżkę, ale korzyści z niej płynące można odczuć dopiero po pewnym czasie. Można znaleźć sprzedawców detalicznych, którzy oferują zwrot gotówki przy zakupie ich produktów, jak również dostawców usług komunalnych, którzy zwracają pieniądze za rachunki.

Takie niewielkie kwoty zwrotu gotówki mogą wydawać się nieistotne, ale warto spojrzeć na to długoterminowo. W ciągu roku można poczynić tą metodą znaczne oszczędności. Ofert cashback nie można łączyć ze zniżką studencką, ale to tylko oznacza, że masz dodatkowe opcje aby zaoszczędzić.

Czytaj blogi studenckie

Jeśli szukasz innych sposobów aby zaoszczędzić będąc studentem zagranicznym, nie zapominaj o Google’u. Wystarczy kilka prostych wyszukiwań, a znajdziesz całą masę blogów studenckich i stron, które są pełne świetnych i pomocnych informacji. Często są to wskazówki od studentów, którzy już “tam” byli lub nadal są. Dzięki temu, możesz skorzystać z ich prawdziwych doświadczeń życiowych.

Oprócz porad dotyczących jak oszczędzić pieniądze, znajdziesz również wiele wskazówek jak pieniądze zarobić. Wielu studentów korzysta z kreatywnych i nietradycyjnych sposobów generowania dochodów podczas studiów i wielu z nich chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Jeśli nauczysz się nie tylko oszczędzać pieniądze, a jednocześnie je zarabiać, twoje życie studenckie będzie jeszcze bardziej komfortowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *