Endokrynolog online – kiedy może Ci pomóc i jak wygląda wizyta?

Teleporady zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów potrzebujących wsparcia różnych specjalistów. Są wygodne, można odbyć je z dowolnego miejsca i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Dowiedz się, kiedy wskazana będzie wizyta u endokrynologa online.

Problemy endokrynologiczne są bardzo częste w każdej grupie wiekowej, a ich konsekwencje mogą rzutować na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak istotna jest trafna i wczesna diagnostyka, którą oferuje Halomed. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj wskazania do wizyty endokrynologicznej online. Kiedy warto ją odbyć i jak ona przebiega?

Wskazania do wizyty endokrynologicznej online

Do grona objawów najbardziej charakterystycznych dla problemów endokrynologicznych zaliczamy następujące:

 • nagłe, nadmierne wypadanie włosów;
 • powiększenie obwodu szyi lub bóle w rzucie tarczycy;
 • nadmierna senność i przewlekle zmęczenie lub wręcz przeciwnie – ciągłe pobudzenie i bezsenność;
 • nadpotliwość ciała;
 • uderzenia gorąca;
 • nawracające bóle głowy;
 • nagłe chudnięcie lub tycie;
 • zmiany skórne, trądzik, wysypki;
 • zaburzenia libido, erekcji i cyklu miesiączkowego oraz niepłodność;
 • nadmierne owłosienie ciała u kobiet lub przyrost piersi u mężczyzn;
 • łysienie w młodym wieku.

Wszystkie powyższe objawy warto skonsultować ze specjalistą. Endokrynolog online będzie pomocny również w przypadku osób już zdiagnozowanych – wizyta ma wówczas charakter kontrolny, może obejmować wystawienie e-recept na przyjmowane dotychczas leki bądź e-skierowania na dalsze badania. To grona podstawowych chorób endokrynologicznych, wymagających regularnej kontroli, zalicza się m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedowa czy guzy przysadki mózgowej.

Sprawdź także: Niedoczynność tarczycy. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

Jak wygląda teleporada endokrynologa?

Wizyta online u endokrynologa może odbyć się w formie połączenia telefonicznego lub wideorozmowy. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu – nie musisz oczekiwać na termin, który w przypadku wizyt na NFZ może trwać nawet wiele miesięcy, jak również nie musisz czekać w kolejkach w przychodni. To wygodne zwłaszcza dla osób mających małe dzieci lub zmagających się z ciągłym brakiem czasu.

Teleporada endokrynologiczna rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, podobnie jak ma to miejsce na wizycie tradycyjnej. Padną pytania dotyczące występujących objawów, chorób własnych i w rodzinie, przyjmowanych leków i suplementów diety oraz stylu życia. Następnie lekarz zleci lub zinterpretuje wyniki posiadanych badań – największe znaczenie mają badania hormonalne, USG oraz MRI głowy (jeśli objawy wskazują na problemy z przysadką lub szyszynką).

Następnie lekarz wdraża optymalne leczenie, przepisuje recepty, udziela rad w zakresie zdrowego stylu życia i postępowania domowego, wspierającego leczenie podstawowe. W praktyce przebieg wizyty nie różni się wiele od tej stacjonarnej, z tą różnicą, że forma online jest o wiele wygodniejsza dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *