Jak olejki eteryczne mogą pomóc Twojemu dziecku?

Lęk jest jednym z problemów, z którymi boryka się większość dzieci i nie dotyczy tylko tych dzieci, u których zdiagnozowano ADHD lub inne schorzenia naśladujące to zaburzenie. Obecnie wiadomo, że niepokój dzieci może prowadzić do problemów z koncentracją, a także może mieć wpływ na nawyki związane ze snem.

Pomaganie dzieciom w nauce rozpoznawania emocji jest pierwszym krokiem w rozwijaniu ich inteligencji emocjonalnej i pomaganiu im radzić sobie z silnymi emocjami, takimi jak złość i lęk. Jednak gdy Twoje dziecko znajduje się w gorszej chwili, pomocne mogą być również olejki eteryczne, które znajdziesz na www.biopielegnacja.pl.

Problem ze stosowaniem olejków eterycznych w celu uspokojenia niespokojnych, złych lub nadpobudliwych dzieci polega na tym, że istnieje tak przytłaczająca ilość informacji – z których wiele jest sprzecznych – że może być trudno stwierdzić, czy należy wypróbować olejki eteryczne, które olejki należy wypróbować i jak z nich korzystać.

Olejki eteryczne to praktyczne, łatwe w użyciu i naturalne rozwiązanie, które może pomóc uspokoić dzieci zmagające się ze złością i niepokojem. Jednak olejki eteryczne mogą mieć również niekorzystny wpływ na dzieci, a nawet mogą prowadzić do zatrucia (!).

Jakie badania mówią o olejkach eterycznych, stresie i lęku

Uspokajające działanie olejków eterycznych było przedmiotem wielu badań naukowych. Na przykład jedno badanie wykazało, że kobiety narażone na zapach pomarańczy miały:

• niższy poziom lęku,
• bardziej pozytywny nastrój,
• wyższy poziom spokoju.

Ci sami naukowcy przeprowadzili drugie badanie, aby przeanalizować wpływ olejków eterycznych z pomarańczy i lawendy na pacjentów dentystycznych. W badaniu wzięło udział 200 pacjentów w wieku od 18 do 77 lat. Oczekując na wizytę u dentysty, pacjentów stymulowano pomarańczowym zapachem otoczenia – otaczający zapach lawendy, oprawa muzyczna lub nic. Naukowcy odkryli, że zarówno zapachy pomarańczy, jak i lawendy zmniejszają niepokój i poprawiają nastrój pacjentów.

W badaniu przeprowadzonym przez Roberta Tisseranda, jednego z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie aromaterapii, lawenda, majeranek, geranium, mandarynka i kardamon okazały się skuteczne w uspokajaniu i pobudzaniu snu.

Inne badanie dotyczące terapii uzupełniających u pacjentów długoterminowych wykazało, że stres i niepokój pacjentów zmniejszyły się, gdy pacjenci byli narażeni na działanie olejków eterycznych z lawendy, drzewa herbacianego i rozmarynu. Jeszcze inne badania przeprowadzone na temat skuteczności olejków eterycznych w walce ze stresem, lękiem i nadpobudliwością również sugerują, że aromaterapia może być bardzo korzystna dla dzieci.

W jednym z badań dzieci w wieku od sześciu do czternastu lat, u których wcześniej zdiagnozowano ADHD i które nie były leczone, leczono jednym z trzech olejków eterycznych (olejek z drzewa cedrowego, wetiwer i lawenda). Naukowcy odkryli, że olejek, który miał największy wpływ na zachowanie dzieci, to wetiweria, następnie drzewo cedrowe, a następnie lawenda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *