Firanki w oknach – czy wciąż są modne?

okna koszalinModa w aranżacji okien zmienia się z sezonu na sezon, o oczywiście nie oznacza, że musimy ślepo podążać za nowoczesnymi trendami. W naszych wnętrzach warto stawiać na te rozwiązania, które nam się podobają i w których dobrze się czujemy. Jeśli ktoś lubi zwiewne firanki, niekoniecznie musi poddawać się modzie na rolety, plisy czy żaluzje.

Firanki niektórym osobom kojarzą się z wnętrzami z minionej epoki, okazuje się jednak, że wszystko zależy od materiału i jego ułożenia na oknie. Owszem, kiepsko wyglądają firany w połączeniu z ciężkimi i grubymi zasłonami, które nie tylko mocno zaciemniają pomieszczenie, ale również świetnie zbierają kurz. Jednak nowoczesne firanki mogą być dużo ładniejsze – lżejsze, bardziej zwiewne i delikatne. Nie trzeba też decydować się na firany do samej ziemi – bardzo dobrze wyglądają też krótsze rozwiązania, które zasłaniają okno, a jednocześnie nie przytłaczają wnętrza.

Do jakich wnętrz pasują firanki?

Firanki bardzo dobrze wyglądają w dużych i reprezentacyjnych wnętrzach, wtedy ich efekt dekoracyjny jest najlepszy. Warto więc powiesić je w salonie, szczególnie, jeśli do zaaranżowania mamy nie tylko okno, ale również drzwi na taras czy balkon. Dobrym rozwiązaniem będą bardzo lekkie firanki, które są efektowne, stylowe, a jednocześnie nie zaciemniają wnętrza i wpuszczają do niego sporo światła. Decydując się na firanki musimy mieć jednak świadomość, że dosyć regularnie trzeba będzie je prać, aby zachowały śnieżnobiały wygląd. Co więcej, czasem trzeba wziąć pod uwagę naszych domowych pupili – psy i koty niekoniecznie współgrają z firankami, szczególnie tymi, które zwisają do samej ziemi. Firanki na oknach świetnie prezentują się jednak nie tylko w salonie, ale również w każdym innym wnętrzu – w kuchni możemy postawić na nieduże zazdrostki, w sypialni zdecydować się na połączenie firan z roletami, które będą zaciemniały nam wnętrze w nocy.

Warto inwestować w jakość

Jeśli chcesz, aby dekoracje okien doskonale prezentowały się przez dłuższy czas, warto stawiać nie tylko na estetykę, ale również na jakość wykonania. nawet najładniejsze firanki nie sprawdzą się dobrze, jeśli będą słabo uszyte lub będą wykonane z kiepskich materiałów. W poszukiwaniu efektownych, stylowych i dobrej jakości firanek warto zwracać uwagę na firmy, które specjalizują się w wykonywaniu aranżacji okiennych. To sprawdzona opcja między innymi wtedy, gdy trudno będzie nam kupić gotowe firanki ze względu na niewymiarowe okna lub indywidualne upodobania, jeśli chodzi o kształt czy kolorystykę. Warto pamiętać, że aranżacja okna ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się nasze wnętrze i nie zawsze dobrze jest kierować się jedynie niskimi cenami. Dobre dekoracje okienne to rozwiązanie na lata, kupujmy więc takie, które nam się podobają, a jednocześnie spełniają oczekiwania odnośnie jakości i trwałości. Jeśli będziemy oszczędzać, może się okazać, że w krótkim czasie trzeba będzie wymienić firanki na nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *