Granit i marmur – co więcej powinieneś o nich wiedzieć?

Granit i marmur są dziełami natury, które mają unikalne naturalne piękno, które było używane w architekturze od wieków. Ponieważ granit i marmur są wykonane z natury, każdy element jest wyjątkowy i niezrównany. Klienci, którzy mogą nie być zaznajomieni z tymi materiałami, mogą oczekiwać, że granit lub marmur będą identyczne z obrazami lub próbkami, które widzieli.

Chociaż kamienie próbne mają być reprezentatywne dla materiału, granit lub marmur wydobywany w jednym czasie może nieznacznie różnić się kolorem i żyłkami od próbki. Co więcej, nawet pojedyncza płyta granitowa lub marmurowa będzie miała pewną zmienność kolorów od jednego końca do drugiego. Te niewielkie nieprawidłowości sprawią, że Twój projekt będzie wyjątkowy i różni się od innych.

Czy do blatów kuchennych powinienem używać granitu czy marmuru?

Marmur jest zwykle używany do blatów łazienkowych, blatów jacuzzi i kominków. Zwykle nie jest zalecany do blatów kuchennych, ponieważ jest łatwy do zarysowania i mogą na to wpływać kwaśne substancje, takie jak ocet, keczup, napoje cytrusowe itp. Wysoki połysk marmurowego blatu może zostać częściowo utracony, ponieważ wiele chemikaliów trawi jego powierzchnię.

Granit jest jednak uważany za drugi najtwardszy kamień. Większość granitu nie podlega trawieniu kwasami domowymi ani zadrapaniu przez noże, garnki lub patelnie podczas normalnego użytkowania. Nie ma na to wpływu typowe ciepło kuchenne, takie jak gorące patelnie, dlatego blaty granitowe zdają się być dobrym, o ile nie najlepszym wyborem na blaty kuchenne.

Czy konieczne jest uszczelnienie kamienia?

Ponieważ powierzchnie kamienne są dość porowate, będą absorbować płyny, co może powodować przebarwienia. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele produktów klasy komercyjnej, które mogą przywrócić kamień do pierwotnego połysku, podejmowanie prostych środków ostrożności i regularna konserwacja mogą zaoszczędzić wiele problemów i kosztów. Wszystkie blaty granitowe i marmurowe są uszczelniane podczas produkcji. Ta impregnująca substancja wnika w kamień zatykając większość jego porów, przez co jest całkowicie nieprzepuszczalna dla alkoholu, soków, napojów bezalkoholowych, kosmetyków, środków czyszczących, kawy, żywności, a nawet olejów.

Z biegiem czasu, w zależności od tego, jak intensywnie używane są blaty, ten uszczelniacz może się zużyć. Zaleca się uszczelnianie marmuru przynajmniej raz na sześć miesięcy, a granit – przynajmniej raz w roku. Jeśli blaty są intensywnie używane, zaleca się ich uszczelnianie dwa razy w roku.

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia granitu i innych kamieni?

Granit jest uszczelniany przed zainstalowaniem. Zapewni to trwałe życie i piękno. Granit można czyścić łagodnym, bezfosforanowym, biodegradowalnym płynem do mycia naczyń, płatkami mydła lub proszkiem zawierającym substancje aromatyczne. Granit należy zawsze czyścić i uszczelniać środkami czyszczącymi przeznaczonymi specjalnie do kamienia naturalnego.

Czy mój granitowy blat może zostać uszkodzony?

Granit to bardzo trwały kamień. Jest znacznie trudniejszy niż marmur. Granit był używany w przeszłości w przemyśle komercyjnym i wytrzymuje prawie każdy element, z którym się styka, w tym zimno i ciepło. Uderzenia o dużej sile uderzenia mogą uszkodzić granit, podobnie jak inne twarde powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *