Filmy -znaczą więcej, niż sądzisz!

Chociaż usługi przesyłania strumieniowego zapewniają filmy online jako rozrywkę na żądanie, która byłaby nie do pomyślenia nawet kilka lat temu, oglądanie filmu z przyjaciółmi pozostaje ważnym rytuałem dla wielu z nas.

W rzeczywistości, jeśli jesteś jak większość Polaków, spędzasz więcej czasu w kinie niż 10 lat temu. Nie chodzi tylko o to, że częściej chodzimy do kina. Jesteśmy również bardziej zainteresowani kulturą filmową, niż kiedykolwiek byliśmy. Dane Google Trends pokazują, że liczba wyszukiwań online „nominacje do Oscara” wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Co kryje się za naszą ciągłą miłością do filmów? I czy chodzi tylko o rozrywkę, czy też czerpiemy coś głębszego z oglądanych filmów?

W filmach chodzi nie tylko o wybuch radości i śmiech. Oglądanie filmu może być również sposobem na docenienie sztuki (w formacie bardziej dostępnym dla wielu z nas niż galeria) i uczenie się o sobie i świecie.

Filmy pomagają nam się uczyć

Możemy się wiele dowiedzieć o pewnych momentach w czasie lub pewnych percepcjach momentów w czasie z oglądania filmów. Innymi słowy, filmy mogą kształtować sposób, w jaki rozumiemy świat, w którym żyjemy teraz – niezależnie od okresu, w którym się znajdują.

Na przykład BlacKkKlansman Spike’a Lee, nominowany do Oscara za najlepszy film o czarnym funkcjonariuszu policji, który infiltruje lokalny oddział Ku Klux Klan, na przykład wykorzystuje materiał filmowy z odpowiednich czasów, pozycjonując film jako medytację nad współczesną polityką.

To oczywiście film osadzony w latach siedemdziesiątych XX wieku, który może przynieść niektóre z tych problemów lub relacji, aby połączyć się z czymś, co dzieje się w chwili obecnej. To jak fikcja może badać wydarzenia historyczne na różne sposoby w stosunku do filmu dokumentalnego to temat, który leżał u podstaw kariery wielu reżyserów.

Filmy mogą powodować zmiany społeczne

Filmy zawsze inspirowały zmiany społeczne, ponieważ mogą:

  • uczyć widzów o doświadczeniach spoza ich własnej perspektywy,

  • wzbudzać empatię,

  • stawiać pytania o podłożu politycznym.

Taka jest ich rola, prowokacja. Istnieje teraz w kinematografii świadomość tego, że jeśli chcesz opowiedzieć różne historie, nie chodzi tylko o zatrudnienie różnych aktorów. Musisz mieć zróżnicowaną grupę pisarzy i innych osób zaangażowanych w produkcję.

Co to wszystko oznacza dla widzów?

Kiedy kupujemy bilet na film zrealizowany przez zróżnicowany zespół, opowiadający historię grupy osób, które często nie są reprezentowane na ekranie, zachęcamy Hollywood do dalszego robienia różnorodnych filmów.

Filmy pomagają nam przetwarzać trudne lekcje życia

Oczywiście odprężanie jest kluczową funkcją filmów, ale terapeutyczne korzyści płynące z filmów mogą być jeszcze szersze. Innymi słowy, filmy mogą być „bezpieczną przestrzenią”, w której możemy znaleźć alternatywne wzory do naśladowania, aby się z nimi identyfikować i obserwować zachowania tych postaci, gdy podejmują wyzwania podobne do naszych. To dlatego uwielbiamy oglądać filmy więcej niż jeden raz ten sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *