Jak kupić używany wózek widłowy i na tym nie stracić?

Zakup używanego wózka widłowego może być niedrogim sposobem dla firm, które potrzebują tego pojazdu, a nie mają wystarczających zasobów na to, by kupić nowy, czyli szczególnie tych mniejszych. To pomoże spełnić ich wymagania dotyczące transportu materiałów. Zużyty sprzęt niesie jednak własne ryzyko, które potencjalnie może drogo kosztować klientów w dłuższej perspektywie.

Poniżej dzielimy się najlepszymi wskazówkami, które pomogą Ci poruszać się po potencjalnych pułapkach związanych z zakupem używanych wózków widłowych.

1. Upewnij się, że wózek jest odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Dla niewtajemniczonych wszystkie wózki widłowe mogą wydawać się właściwie tym samym. Jednak mogą się one znacznie różnić w zależności od modelu i sposobu ich wykonania.

Aby określić, którego potrzebujesz spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy Twój wózek będzie regularnie używany?

  • Czy będzie używany w pomieszczeniach, na zewnątrz czy w obu miejscach?

  • Jakie zadania będzie wykonywać?

  • Jak ciężkie będą jego ładunki?

  • Czy istnieją ograniczenia środowiskowe dotyczące hałasu lub oparów?

  • Ile miejsca będzie miała do manewrowania?

  • Czy maszt jest wystarczająco wysoki, aby można było dotrzeć do najwyższych półek?

  • Czy maszt jest wystarczająco niski, aby zmieścić się pod najniższymi drzwiami i sufitami?

Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego wózka. Renomowany dealer zaoferuje inspekcję Twojej firmy i aplikacji, aby upewnić się, że wózek, który Ci dostarczy jest odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Sprzedawcy online są znacznie mniej skłonni do tego, ale nie zaszkodzi zapytać. Pamiętaj, że jako pracodawca musisz pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwo operatorowi wózka jest Twoim obowiązkiem. Uzyskanie niewłaściwego sprzętu może skończyć się źle pod względem szkód, wypadków, kar i, w najgorszym przypadku, nawet pozbawienia wolności.

Wskazówka: Poproś renomowanego dealera aby sprawdził Twoje potrzeby i wycenił zarówno nowe, jak i używane ciężarówki. Dzięki temu uzyskasz jasny obraz potrzeb i cen. Warto też od razu zorientować się jak wygląda kwestia część zamiennych do wybranego wózka. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj https://widlowe-predki.pl/14-czesci-zamienne .

2. Przeprowadź kontrolę wzrokową

Jedną z oczywistych wad kupowania przez Internet jest poleganie na zdjęciach i opisie sprzedającego. Kontrola wzrokowa powinna sprawdzać, czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub oznak usterki leżącej u podstaw – takich jak pęknięcia, spawanie naprawcze lub wycieki płynu. Więcej informacji na temat tego, na co zwracać uwagę, można znaleźć w szeroko dostępnych poradnikach w sieci.

3. Zabierz go na jazdę próbną

Kupno używanego wózka jest znacznie poważniejsze niż zakup używanego samochodu. Jest to potencjalnie niebezpieczny i dość skomplikowany sprzęt i podlega surowym przepisom. Byłbyś więc głupcem, aby przekazać gotówkę bez upewnienia się, że działa on tak jak powinien – to kwestia konieczna do uwzględnienia właściwie w pierwszej kolejności.

Przejedź się wózkiem celem testów lub, jeśli sam nie posiadasz kwalifikacji poproś operatora o to. Upewnij się, że wszystkie funkcje wózka działają tak, jak powinny.