Aby nie żałować decyzji o wzięciu kredytu, musisz się upewnić, że dana pożyczka w pełni zaspokoi Twoje potrzeby, a oferta banku, z którego usług zdecydujesz się skorzystać, jest najlepsza. Sprawdź już teraz, który kredyt stanowi dla Ciebie szansę.
Karta kredytowa – odpowiedź na bieżące potrzeby
Popularnym rozwiązaniem w przypadku zakupów obejmujących kwotę, którą akuratnie nie dysponujesz, jest skorzystanie z karty kredytowej. Kart możesz mieć wiele i używać ich bez względu na to, czy spłaciłeś pozostałe.
Karta kredytowa jest bezpośrednio powiązana z Twoim kontem bankowym. Kwota, którą możesz za jej sprawą pożyczyć, zostaje ustalona przez bank. To wygodny i rozsądny sposób zapłaty w sytuacji, gdy niedługo dostaniesz wypłatę, ale nie chcesz czekać z zakupem, bo produkt znajduje się w promocji, pochodzi z limitowanej edycji lub po prostu jest Ci niezbędny teraz. Jeśli zadłużenie zaciągnięte na karcie spłacisz w terminie narzuconym przez bank, nie zapłacisz odsetek.
Kredyt ratalny – szybka pożyczka w sklepie
Alternatywą dla skorzystania z karty kredytowej jest wzięcie kredytu ratalnego, popularnie nazywane kupieniem produktu na raty. Korzyścią płynące z tego rozwiązania są następujące:
- nie musisz udawać się do placówki banku, by pożyczyć pieniądze,
- otrzymasz wyższą kwotę niż w przypadku skorzystania z karty kredytowej,
- możesz rozłożyć spłatę nawet na kilka lat.
Słabość kredytu ratalnego polega na braku wyboru. Jeśli chcesz kupić produkt na raty, musisz skorzystać z oferty banku, który współpracuje ze sklepem. Nie zawsze jest to kredyt najkorzystniejszy czy najtańszy. Wygoda ma swoje konsekwencje.
Kredyt gotówkowy – większe starania, większe możliwości
Kredyt gotówkowy to szansa dla osób, które potrzebują większej gotówki na różne cele. Pieniędzmi sfinansujesz zakup jednego większego sprzętu – jak w przypadku kredytu ratalnego – ale nie tylko.
Pożyczona kwota może być wyższa niż ta, którą uzyskasz za sprawą karty kredytowej bądź kredytu ratalnego, a jej spłata rozłożona na znacznie dłuższy okres. Przed podjęciem kredytu masz możliwość – a nawet powinieneś – przejrzeć oferty wielu banków, aby upewnić się, że wybrałeś najlepszą. Porównaj kredyty gotówkowe – wygodne i szybkie jest użycie internetowej porównywarki finansowej.
Do wzięcia kredytu gotówkowego potrzebujesz zdolności kredytowej. Po upewnieniu się, że ją masz – to także możesz zrobić online – udaj się do placówki banku lub wypełnij wniosek na stronie.
Kredyt hipoteczny – na dom, mieszkanie i remont
Najwyższe kwoty z banku pożyczysz na kosztowne cele, do których zaliczają się:
- kupno mieszkania, domu, garażu lub gruntu pod budowę,
- remont i modernizacja nieruchomości,
- wykupienie praw do lokalu.
Zabezpieczeniem dla banku w przypadku kredytu hipotecznego jest hipoteka zakładana na nieruchomość. Z uwagi na pokaźne kwoty pożyczkę możesz spłacać nawet kilkadziesiąt lat.
Kredyt ten jest korzystniejszy od kredyty mieszkaniowego, który można wziąć jedynie z myślą o zakupie mieszkania, wyremontowaniu go lub wykupieniu praw do lokalu.
Kredyt inwestycyjny – pożyczaj i zarabiaj
Kredyt, który pozwoli Ci pomnożyć posiadane pieniądze, to kredyt inwestycyjny. Bierze się go m.in. po to, by zainwestować w długoterminowe papiery wartościowe lub zakupić w akcje na giełdzie. Pamiętaj jednak, że pieniądze nie zwrócą Ci się szybko. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, np. nigdy wcześniej nie grałeś na giełdzie, nie korzystaj z tego rozwiązania.
Kredyt konsolidacyjny – pomoc w sytuacjach kryzysowych
Kredyt konsolidacyjny to ostateczność i ratunek dla osób, które zadłużyły się w wielu miejscach naraz. Łączy dotychczasowe pożyczki w jeden kredyt i łagodzi raty, rozkładając je na dłuższy okres. Ponadto nie trzeba pamiętać, któremu bankowi ile jest się winnym – odtąd pieniądze zwraca się wyłącznie jednemu.
Przeczytaj także:
Jak wybrać kredyt hipoteczny w czasach pandemii?
Kredyt hipoteczny — od czego zacząć?