Jakie korzyści z outplacementu odnosi pracodawca?

Tym razem spoglądamy na korzyści, jakie może przynieść outplacement, z perspektywy pracodawcy. Czy dzięki niemu można poprawić PR firmy i pozostawić po sobie lepsze zdanie u byłych pracowników? Sprawdźmy to.

Nieuchronna restrukturyzacja

W dużych firmach zmiany dzieją się szybko. Zespoły, które przez wiele lat były skuteczne, mogą w pewnym momencie zostać zastąpione inną formułą, jeśli tak zdecyduje najwyższe kierownictwo firmy. Czasami dzieje się tak wtedy, gdy przedsiębiorstwo przechodzi z rąk do rąk, a nowy właściciel ma już zupełnie inne wyobrażenie o wyglądzie wewnętrznych struktur firmy. Bywa, że naraz zwolnionych zostaje nawet kilkudziesięciu pracowników, wśród których mogą być osoby, które pracowały na tym samym stanowisku nawet przez ponad dekadę. To naturalne, że będą oni mieli swoiste pretensje, że potraktowano ich w ten sposób. Zwłaszcza, że wśród wielu pojawi się niepewność co będzie z nimi dalej, w końcu odkąd ostatni raz starali się o pracę, rynek zmienił się już dość znacznie. Dlatego by zachować się wobec nich do końca profesjonalnie, powinniśmy wdrożyć w firmie programy outplacementowe. Pomogą one zwalnianym pracownikom odnaleźć się na rynku pracy, a my nie zostawimy swoich byłych pracowników na pastwę losu.

Podnosimy PR firmy

Nie da się ukryć, jak ważne w dzisiejszych czasach są public relations, dobra marka firmy, jej dobre imię. Zwolnienia grupowe zawsze stwarzają ryzyko, że byli pracownicy będą mniej lub bardziej skutecznie ten wizerunek podkopywać. Według ekspertów z https://outplacementkalkulator.pl, może do nawet w dłuższej perspektywie doprowadzić do obniżenia prestiżu i ucieczki pewnej części klientów. Tym bardziej pracodawca zyska, jeśli swoich byłych pracowników otoczy programem outplacementowym, który ułatwi im adaptację do nowych warunków na rynku pracy i pozwoli znaleźć nowe, satysfakcjonujące zatrudnienie. Na pewno nikt nie będzie wtedy swojemu dawnemu pracodawcy robił “czarnego PR”, bo ten do końca zachował się wobec ludzi przyzwoicie. Stąd zysk z wdrożenia w przedsiębiorstwie programów outplacementowych jest naprawdę duży i nie jest niczym dziwnym, że wszystkie firmy szanujące swoje dobre imię dziś po takie programy sięgają.

By dowiedzieć się jak wyglądają koszty takiego programu w różnych postaciach (dla jednej osoby, kilku osób, bądź bardzo dużej grupy pracowników), dobrze jest skorzystać ze strony Outplacement Kalkulator. Znajdziemy tam dodatkowe, szczegółowe informacje na temat programów outplacementowych, a także będziemy mogli wyliczyć koszty, jakie przedsiębiorstwo zainwestuje w ich wdrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *