Pomysł na karierę: operator ładowarek

Operatorzy ładowarek zwykle zgłaszają się do brygadzisty lub przełożonego. Są odpowiedzialni za eksploatację zakładu do wydobywania i przemieszczania ziemi, skał, roślinności i gruzu, a następnie wygładzania i zwartej powierzchni na placach budowy, projektach budownictwa cywilnego i projektach infrastrukturalnych.

Wielu operatorów ładowarek ma wiele umiejętności i doświadczenie, które pozwala im w razie potrzeby wskoczyć do różnych maszyn, takich jak:

 • równiarki,

 • spycharki,

 • koparki,

 • walce itp.

ładowarki różnią się również wielkością, od małych maszyn 1-tonowych do większych maszyn 50-tonowych, a każdy rozmiar będzie wymagał biletu / licencji na prowadzenie działalności.

Obowiązki i zadania

 • Przeprowadzanie codziennej konserwacji i kontroli bezpieczeństwa sprzętu.

 • Przygotowanie i pozycjonowanie instalacji do pracy na miejscu.

 • Obsługa maszyny w bezpieczny i właściwy sposób.

 • Wybór, montaż i demontaż osprzętu, takiego jak łyżki, czerpaki, łopaty, młoty do łamania skał, wciągarki i noże.

 • Współpraca z personelem naziemnym.

 • Sterowanie operacyjne do kopania, rozbijania, wiercenia, poziomowania, zagęszczania, wyżłobienia, przenoszenia, ładowania i rozrzucania ziemi, skał, gruzu, gleby i innych materiałów.

 • Praca na podstawie rysunków, markerów i instrukcji ustnych.

 • Serwisowanie, smarowanie, czyszczenie i tankowanie instalacji oraz wykonywanie drobnych regulacji i napraw.

Warunki pracy

Typowy dzień operatora ładowarki zaczyna się na placu budowy w warunkach, które mogą być nieprzewidywalne; na przykład warunki pracy mogą być hałaśliwe, zimne, gorące i pełne kurzu. Jednak większość nowoczesnych maszyn jest klimatyzowana i posiada dźwiękoszczelne kabiny, które mogą zwiększać komfort pracy. Godziny pracy mogą się różnić i zależeć od miejsca pracy, w którym się znajdujesz i mogą obejmować weekendy i nocne zmiany. W Polsce możesz także pracować na odległych placach budowy lub kopalniach. Idealny kandydat do pracy jako operator ładowarki ma zdolności mechaniczne, jest w dobrym stanie i ma dobry wzrok. Powinien umieć dobrze pracować w zespole i szybko i skutecznie rozwiązywać problemy.

Perspektywy zatrudnienia

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych lat (do maja 2024 r.) liczba pracowników pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie co dziś. W tym czasie prawdopodobnie zostanie otwartych wiele ofert pracy z powodu odejścia pracowników i tworzenia nowych miejsc pracy. Jeśli chcesz zostać operatorem ładowarki, najlepszą opcją jest zdobycie zatrudnienia w firmie specjalizującej się w konkretnej dziedzinie, która Cię interesuje (budownictwo, cywilne, górnictwo) i wypracowanie swojej pozycji, udowadniając, że jesteś kompetentny i niezawodny. Istnieje również szereg kursów, które mogą przynieść korzyści.

Operatorzy ładowarek są zawsze poszukiwani, zwłaszcza gdy firmy wygrywają krótkoterminowe kontrakty wymagające zwiększonej siły roboczej. Jeśli szukasz doświadczonych, dobrze sprawdzonych firm zajmujących się ładowarkami – zajrzyj tutaj: www.jar-miniladowarki.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *