Karnisz i zasłony – co wiedzieć przed zakupem?

Zanim kupisz zasłony i karnisz, zrób zdjęcie swoich okien. Zmierz szerokość w górnej, środkowej i dolnej części ramy okna. Wykonaj szkic oznaczający największy pomiar. Oznacz również pobliskie otwory wentylacyjne, włączniki światła i gniazdka elektryczne, aby ich nie zakrywać.

Zasłony

Rozmiar zasłon ma wpływ na wystrój pokoju. Możesz potrzebować dłuższych zasłon, jeśli montujesz karnisz w pobliżu sufitu. W przypadku szerokości obie połączone zasłony powinny być co najmniej dwa razy szersze niż okno i listwa.

Karnisz

Wraz z rozmiarem zasłon, rozmiar karnisza i jego rozmieszczenie również mogą mieć znaczenie. Karnisze wystające 2-3 centymetry poza ramę nadają tradycyjny wygląd, pozwalając zasłonom częściowo zasłonić okno po otwarciu. Przedłużenie pręta o 10-15 centymetry poza listwę odsłania całe okno, dzięki czemu wygląda szerzej.

Zawieś karnisz 6 centymetrów nad ramą okna, aby uzyskać standardowy wygląd. Lub użyj wyjątkowo długich zasłon i zawieś karnisz przy suficie, aby pomieszczenie wydawało się wyższe. Kiedy zastanawiasz się nad rozmieszczeniem zasłony i karnisza, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę sposób, w jaki zasłona wisi na pręcie (haczyki, pierścienie, zakładki, przelotki lub jeszcze inne). Jeśli nakładasz zasłony, pamiętaj, że wsporniki z podwójnymi prętami mogą wystawać dalej od ściany.

Bez względu na to, czego ostatecznie potrzebujesz każdy dobrze wyposażony sklep z karniszami zdecydowanie będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

Dobrze wiedzieć

Jak tylko wrócisz do domu, wyciągnij zasłony z paczki i połóż je na łóżku, aby się odpowiednio rozluźniły. W razie potrzeby dociśnij je gładko ciepłym żelazkiem lub parowcem (w zależności od tkaniny) przed zawieszeniem.

Jak powiesić karnisz i zasłony?

Właściwe pomiary mają kluczowe znaczenie dla tego projektu. Przede wszystkim zacznij od tego by odpowiednio zaznaczyć położenie karnisza. Aby zainstalować karnisz, zmierz i zaznacz położenie wspornika na ścianie. Użyj poziomu, aby wyrównać oznaczenia ołówkiem, aby karnisz zwisał równomiernie. Sprawdź dwukrotnie umiejscowienie, tymczasowo zawieszając karnisz na wspornikach i sprawdzając go za pomocą poziomicy.

Jeśli twoje oznaczenia nie są wyrównane za pomocą kołków, zainstaluj kotwy ścienne. Upewnij się, że kotwy są dostosowane do ciężaru zasłon i pręta. Wywierć otwór pilotujący i zainstaluj kotwę.

Następnie ustaw wspornik i wkręć śruby. Jeśli wspornik obraca się lub kołysze, wyreguluj śruby, aby mocniej je przytrzymać. Karnisze o nieco większej szerokości będą wymagały wsparcia środkowego.

Uwaga!

Unikaj wbijania sprzętu prosto w ścianę bez otworu prowadzącego, ponieważ może to spowodować pękanie tynku lub płyt kartonowo-gipsowych. Przed wywierceniem otworów sprawdź sprzęt lub zestaw karnisza. Nieznacznie poszerz otwory prowadzące, aby pomieścić kotwy do płyt kartonowo-gipsowych.

Zdejmij końcówki i zainstaluj karnisz. Zawieś zasłony zgodnie z instrukcją obsługi karnisza i okna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *