Kasy fiskalne obowiązkowe dla wszystkich od 2017 roku

3006059-poster-1280-square-can-become-cash-register-future

Do końca 2016 roku obowiązuje w Polsce zwolnienie warunkowe z obowiązku rejestrowania transakcji na kasie fiskalne przez przedsiębiorców, dokonujących sprzedaży na rzecz klientów, będących konsumentami lub rolnikami ryczałtowymi. Od 1 stycznia 2017 roku popularne zwolnienie do 20 tys. zł sprzedaży przestanie obowiązywać, co sprawi, że każdy przedsiębiorca sprzedający swoje produkty lub świadczący usługi dla klientów prywatnych i rolników ryczałtowych, będzie musiał je ewidencjonować z użyciem kasy.

Zwolnienie przejściowe

Przez lata wielu przedsiębiorców w Polsce korzystało przy okazji prowadzenia działalności handlowej lub usługowej, ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania transakcji na kasach fiskalnych. Przedsiębiorca, który osiągał z tytułu sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, obrót w wysokości do 20 tys. zł mógł nie kupować kasy rejestrującej.

Było to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 4 listopada 2014 roku. Zwolnienie miało jednak charakter przejściowy, o czym informowało ministerstwo. Obowiązuje ono do 31 grudnia 2016 roku.

Kasa dla każdego od 1 stycznia 2017 roku

Od nowego, 2017 roku każdy przedsiębiorca, dla którego odbiorcami jego produktów lub usług są konsumenci lub rolnicy ryczałtowi, będzie musiał używać kasy fiskalnej, bez żadnych wyjątków. Będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania przy każdorazowej sprzedaży produktów lub usług klientowi paragonów.

Oznacza to, że zakup kasy fiskalnej w działalności handlowej już wkrótce dla wielu przedsiębiorców stanie się nieunikniony. Kasę fiskalną można kupić właściwie od dowolnego dostawcy. Między innymi znane kasy fiskalne elzab oferuje IT Nterix, który świadczy jednocześnie usługi serwisowania takich kas. Po zakupie urządzenia przedsiębiorca zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien dokonać fiskalizacji takiego urządzenia. Jest to proces, który powoduje trwałe zapisanie numeru NIP do pamięci fiskalnej kasy. Właściciel potwierdza zgodność danych firmy podczas czynności serwisanta, który dokonuje fiskalizacji. Na 7 dni przed jej wykonaniem, należy zgłosić chęć jej przeprowadzenia w urzędzie skarbowym, a po fiskalizacji zawiadomić fiskusa o miejscu zainstalowania kasy.

1 komentarz

  1. Borys pisze:

    Rejestracja sprzedaży na urządzeniu fiskalnym to obowiązek, jaki prawo nakłada na przedsiębiorców. Doskonale rozumiejąc potrzeby przedsiębiorców w tej kwestii prowadzimy kompleksową obsługę urządzeń fiskalnych. Programujemy, serwisujemy, przeprowadzamy fiskalizację i w razie potrzeby likwidację. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę – o kasach wiemy wszystko: http://www.alfa-lancut.com.pl/kasy-fiskalne.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *