Raje podatkowe w USA – czyli spółki LLC

start-your-own-business-need-things

Spółki typu LLC charakteryzują się najbardziej sprzyjającym systemem podatkowym, szczególnie dla nowych przedsiębiorców. Prawdziwym zatrzęsieniem firm wykorzystujących ten model prawny stał się drugi najmniejszy stan w USA, czyli Delaware.

W jaki sposób spółki LLC wpływają na wysokość podatków?

Przedsiębiorcy działający w pojedynkę wolą założyć spółkę LLC niż firmę jednoosobową ze względu na opłacalność tego rozwiązania. Z takiego rozwiązania korzystają zwłaszcza ci właściciele, którzy nie są rezydentami Stanów Zjednoczonych dla celów podatkowych, a firma przynosi dochody wyłącznie poza terytorium tego państwa. W takiej sytuacji są oni całkowicie zwolnieni z opłacania podatku dochodowego w USA.

Jeżeli firma zarabia i prosperuje w Stanach jako spółka LLC, działa w ramach opodatkowania „pass-through”. Oznacza to, że nie jest ona odpowiedzialna za potrącanie podatków od osiąganych zysków. Wówczas właściciele zgłaszają swój udział w zyskach i stratach, uwzględniając je w indywidualnych corocznych deklaracjach podatkowych.

Jakie korzyści spółek LLC można jeszcze wyróżnić?

Poza elastycznością systemu podatkowego i niskich kosztach założenia działalności, warto także wspomnieć o dużej ochronie prawnej, która zwalnia właścicieli i managerów spółki z osobistego ponoszenia odpowiedzialności za jej zobowiązania finansowe.

Owy system prawny nie wymaga stałego pobytu na obszarze Stanów Zjednoczonych. Jest to komfortowe rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy kilka razy w roku mogą przylatywać tam w celach biznesowych, a na co dzień pracować np. w systemie zdalnym.

W niektórych stanach można liczyć na wysoki poziom anonimowości danych. Możliwe jest niezdradzanie danych osobowych przedstawicieli spółki, a także nieudzielanie informacji na temat bieżącej sytuacji finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa.

Delaware – przykład amerykańskiego raju podatkowego

Stan Delaware jest jednym z największych skupisk spółek LLC w Stanach Zjednoczonych, przez wielu określany ewenementem, ponieważ liczba firm zarejestrowanych w tym raju podatkowym przekracza jego łączną populację! Średnio na jednego mieszkańca przypada prawie 1,5 firmy.

Z kolei miano raju podatkowego Delaware uzyskało dzięki tak ogromnej liczbie przedsiębiorców zagranicznych, którzy założyli tu swoje spółki w celach oszczędnościowych.

Poza brakiem obowiązku płacenia podatku dochodowego w przypadku działania firm poza granicami Stanów, przedsiębiorstwa zarejestrowane w drugim najmniejszym stanie USA są zwolnione od posiadania zezwolenia na prowadzenie działalności, co tylko przyspiesza start całego przedsięwzięcia.

Około 1,3 milionów prężnie działających firm w Delaware, wśród których znajduje się ponad 60 % spółek z listy 500 największych firm na świecie według przychodów, doskonale pokazuje, jak bardzo rozwinięty gospodarczo jest ten stan. To właśnie tutaj zostały zarejestrowane takie koncerny, jak m.in. Apple Inc., Google Inc., The Coca-Cola Company, The Walt Disney Company, FedEx Corporation czy McDonald’s Corporation.

Źródło: www.firmausa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *