Czym kierować się przy wyborze monitora do pracy?

Odkup komputerówGwałtowny rozwój elektroniki doprowadził to tego, że wybór najprostszego urządzenia może przysporzyć nie lada kłopotu. Ogrom sprzętu na rynku zmusza nas do głębszej analizy tego, co najlepiej sprawdzi się w naszej firmie.

W tym krótkim wpisie postaramy się wytłumaczyć czym kierować się przy wyborze monitora. Te wszakże mogą służyć do obróbki zdjęć, grafiki czy tworzenia filmów, ale również do grania w najnowsze gry albo po prostu korzystania z Internetu. Dla branży fotograficznej, architektów i inżynierów w sektorze nowych technologii to podstawowe narzędzie pracy. Monitor musi spełniać określone wymogi.

Parametry, czyli na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Najbardziej podstawowy parametr to ilość cali. Graficy i osoby pracujące profesjonalnie, na pewno będą szukać monitorów powyżej 24”, z rozdzielczością co najmniej FHD, czyli 2K bądź 4K. Nie ma wątpliwości, że obrabianie zdjęć na monitorze 27 calowym z rozdzielczością 4k będzie nie tylko dużo przyjemniejsze, ale również praktyczniejsze, ponieważ umożliwi weryfikację każdego niedociągnięta i wychwycenie elementów wymagających korekty.

Czym jednak kierować się przy wyborze monitora do wielogodzinnej pracy biurowej, w trakcie której obsługiwane są podstawowe programy typu Excel, dokumenty oraz przeglądarka internetowa?

W tym przypadku aspekty zdrowotne będą priorytetem. Monitory biurowe bardzo często wyposażone są w funkcje ochrony oczu – Eye Care oraz Auto Bright. Poprawiają one jakość pracy i sprawiają, że po ośmiu godzinach w biurze nasze oczy nie męczą się w taki stopniu, jak przy monitorze bez odpowiednich zabezpieczeń.

Słów kilka o matrycy

Osobną kwestią do rozpatrzenia jest technologia w jakiej wykonana jest matryca danego monitora. Najczęściej występujące to TN oraz IPS, ale spotkać można również matryce MVA, PVA czy też VA. Skróty te niewiele mówią przeciętnym użytkownikom, śpieszymy więc z wyjaśnieniem.

Matryce TN (z ang. Twisted Neumatic) to najtańsze możliwe rozwiązanie, ale zupełnie wystarczające do pracy biurowej. Matryce wykonane w tej technologii mają krótki czas reakcji oraz brak efektu smużenia. Niestety minusem jest kiepskie odwzorowanie kolorów oraz niskie kąty widzenia, co całkowicie dyskwalifikuje ten rodzaj matryc przy pracach graficznych.

Inaczej sprawa ma się w przypadku matryc IPS (ang. In Plane Switching), których budowa gwarantuje bardzo szerokie kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest długi czas reakcji. Ten aspekt jednak nie jest kluczowy dla grafików, którzy w pierwszej kolejności powinni zainteresować się takim rodzajem matryc.

Technologia VA to swego rodzaju technologia pośrednia pomiędzy TN, a IPS. Charakteryzuje się mniejszą ceną niż monitory IPS, a przy tym lepszą jakością obrazu od matryc TN. To oznacza, że świetnie nadaje się do zastosowań półprofesjonalnych. Matryce MVA mają jedną charakterystyczną cechę – obraz wyświetlany na takim monitorze wygląda tak samo pod każdym kątem. Matryce PVA natomiast wyświetlają obraz w 18-bitowym systemie kolorów co sprawia, że możemy liczyć na większy kontrast.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w dobrej jakości monitory w swojej firmie, pamiętaj, że na rynku funkcjonują podmioty, które chętnie je od Ciebie odkupią po okresie eksploatacji. W ten sposób możesz zyskać fundusze na zakupów coraz nowszych urządzeń bez ponoszenia wysokich kosztów. Odkup komputerów ma w swojej ofercie SELKEA, która zajmuje się odkupem wycofanych sprzętów komputerowych, w tym monitorów. Dlatego też postaw na urządzenia wyższej klasy, które po kilku latach z zyskiem sprzedasz! Niestety kiepskiej jakości monitory po 4, czy 5 latach użytkowania nadają się wyłącznie do utylizacji.

 

 

1 komentarz

  1. Radek pisze:

    Cześć, mam kilka drobnych sprzętów AGD w domu, tylko zajmują mi miejsce. Znacie jakieś miejsca, może jakiś skup elektroniki, gdzie mogłabym oddać te rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *