Kilka skutecznych sposobów na odstresowanie się po pracy

relax

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy każde obowiązki służbowe mogą być źródłem stresów i nerwów, których kumulowanie może powodować nie tylko problemy zawodowe ale nawet zdrowotne. Niezbędne jest zatem skuteczne i umiejętne pozbywanie się niepotrzebnych napięć. Jak zatem odstresować po ciężki tygodniu dniu pracy?

Stres

Stres nie jest wymysłem dwudziestego wieku. Uczucie to nie dotyka tylko nas żyjących współcześnie ale towarzyszy ludzkości d zawsze. Już od pierwszych momentów naszej historii stan stresu był swoistym system obronnym, który miał na celu dodatkowe motywowanie i szybsze reagowanie na sytuacje zagrożenia. Niestety wraz z rozwojem cywilizacji to , co było wyjątkiem i rzadką reakcją stało się niemal codziennością. Wysokie tempo życia, zatrucie środowiska a także gęstość zaludnienia i rywalizacja powodują, że coraz więcej ludzi żyje w stałym stresie. Sytuacja taka, jest powodem wzrostu zachorowań na choroby nowotworowe, wrzodowe a także kardiologiczne.

Według wszelkich badań w państwach rozwiniętych stres jest choroba cywilizacyjna dwudziestego pierwszego wieku. Ostrzeżenia o jego negatywnym wpływie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne są wskazywane niemal w każdym medium. Nie zmienia to jednak stale rosnącej liczby osób, które są zagrożone trwaniem w permanentnym stresie. W efekcie takiego stanu mogą się pojawić takie objawy, jak drażliwość, gniew, nerwowość, lęk, depresja, huśtawka nastrojów, obniżona samoocena, myśli samobójcze, agresja, drżenie, tiki nerwowe, nadmierny pociąg do alkoholu i innych używek, zwiększone spożycie kofeiny w różnej postaci, problemy ze snem, zła organizacja czasu, obniżona jakość pracy czy niechęć do seksu.

Wpływ stresu na zdrowie może się także objawiać poprzez bardzo wiele syndromów czysto fizycznych. Somatyczne objawy stresu to przede wszystkim częste infekcje górnych dróg oddechowych, problemy natury kardiologicznej, trudności z oddychaniem, uczucie ciężaru na klatce piersiowej, kłopoty ze snem, częste omdlenia, bóle głowy, skoki ciśnienia, nadmierna potliwość, spadki wagi a nawet zaburzenia w miesiączkowaniu.

Żeby zrozumieć zagrożenie, które wynika z długotrwałego przebywania w stanie stresu trzeba mieć świadomość tego, jak on działa. Powoduje on bowiem wyraźną zmianę wskaźników wegetatywnych. Wskutek pojawienia się stresu, uruchomiony zostaje układ somatyczny. Do krwi zostaje wydzielona adrenalina , podnosi się ciśnienie krwi, a także pojawia się podniesiony poziom glukozy. Chwilowy stan stresu nie jest niczym złym, jednak jego długotrwałość może powodować olbrzymie zagrożenie.

Jak radzić sobie ze stresem

Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych bodźców celem usunięcia z organizmu złego wpływu stresu. To co dla jednych będzie idealnym sposobem na relaks dla innych może stać się tylko kolejnym źródłem stresu.
Sport w tym sport ekstremalny to częsty wybór wielu osób, które mają problemy ze stresem. Poszukiwanie silnych emocji, takich, które mogą być nawet powodem do strachu czy przerażenia to metoda na odstresowanie, która można określić leczeniem mniejszego poprzez większe. Odprężenie przychodzące po udanym skoku na linie czy cynicznej jeździe motorem lub nawet rowerem górskim może być najlepszą metoda na to by pozbyć się złych emocji wyniesionych z pracy.

Jedną z powszechnych metod na znalezienie spokoju jest inhalacja odpowiednimi ziołami, lub nawet tytoniu. Nie chodzi tu jednak o palenie papierosów, a o waporyzację. Jest to metoda uzyskiwania tego co najlepsze z danego czynnika przy jednoczesnym usuwaniu czynników szkodliwych. Jest to możliwe dzięki urządzeniu, które nazywa się vaporizer. Dzieje się tak wskutek podgrzewania danego materiału do ok. 200 stopni Celsjusza. Powoduje to wyparowywanie aktywnych składników i generowanie par bez substancji szkodliwych zawartych w dymie wytwarzanym podczas spalania. Dzięki temu możliwe jest wdychanie w płuca o wiele mniej szkodliwego dymu, który pozwala na odprężenie i pozbycie się stresów.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by łączyć ze sobą różne metody relaksowania. Ważne jest to, by umieć znaleźć swoją najlepszą metodę na odnalezienie wewnętrznego spokoju.

Artykuł opracowano dzięki pomocy merytorycznej jaką udzielił nam sklep z waporyzatorami vapuj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *