Koniec z marnotrawstwem na placu budowy! Wykorzystaj odpady, zaoszczędź i dbaj o środowisko!

3

Czy wiesz, że w kraju takim jak Polska odpady budowlane stanowią około jednej trzeciej wszystkich śmieci w całym kraju? Z taką statystyką widać, że nawet niewielkie wysiłki na rzecz lepszego wykorzystania gruzu lub istniejących materiałów budowlanych mogą wprowadzić istotne zmiany.

Nawet jeśli uważasz iż Twoja firma jest naprawdę pro-ekologiczna to i tak odpady budowlane zawsze będą występować… Karton, plastikowe opakowania i nadmiar materiałów budowlanych to tylko niektóre przykłady.

Co jest przetwarzane i jak?

W zależności od miejsca, w którym realizowany jest projekt budowlany, stare i nadmiarowe materiały nadające się do recyklingu mogą obejmować:

  • Kamienie do ponownego użycia w konstrukcji lub do kruszenia, aby utworzyć podstawy dróg.
  • Okna, drzwi i pokrycia dachowe (w przypadku wielokrotnego użytku) do użytku w innych mieszkaniach
  • Urządzenia i instalacje, w tym zlewozmywaki i wanny, do ponownego montażu w innym miejscu
  • Drewno i produkty z drewna (jeżeli nadają się do wielokrotnego użytku) do ponownego użycia lub konwersji na ściółkę lub paliwo z biomasy
  • Metale do wytopu i konwersji do innych produktów
  • Roślinność i drzewa do ponownego sadzenia, jeśli to możliwe, lub do paliwa z biomasy
  • Karton i papier do roztwarzania
  • Plastikowe skrzynie / pojemniki, torby i arkusze (gdzie można je wielokrotnie użyć)

Niektóre materiały prowadzą nawet do negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko, jeśli są po prostu usuwane na składowisko. Na przykład ołów w kontakcie z wodą powoduje, że woda jest toksyczna. Płyta gipsowo-kartonowa na składowisku odpadów uwalnia siarkowodór, który jest trującym gazem. Dlatego upewnij się też, że firma która zapewnia ci wywóz gruzu pruszków oraz innych odpadów ma tego świadomość i pozbywa się tychże odpadów we właściwy i legalny sposób.

Jak sam możesz ponownie skorzystać z tych dóbr?

Najmądrzejszy sposób recyklingu odpadów z budowy to zintegrowanie go z nowym budynkiem lub nowym placem budowy. Niektóre z nich mogą się zdarzyć w sposób naturalny. W projektach przebudowy ściany niekoniecznie są wyburzane. Mogą być po prostu odremontowane, przeniesione lub ponownie skonfigurowane. Wycinki z drewna w konstrukcjach z ramami drewnianymi mogą być przydatne jako elementy dystansowe.

Projekty budowlane mogą oferować możliwość wykorzystania materiałów budowlanych dostarczanych w standardowych wymiarach. Im mniej musisz się przystosować lub pociąć, tym mniej strat poniesiesz – nie wspominając o zaoszczędzonym czasie i wysiłku. Układy kadrowania można na przykład zaplanować na podstawie standardowych długości drewna. Standardowe wymiary ułatwiają również ponowne wykorzystanie wszelkich pozostawionych materiałów.

Wskazówka końcowa: znajdź swoje lokalne centrum recyklingu

Kluczowym słowem jest tutaj lokalny. Jeśli zajmie to zbyt dużo czasu, wysiłku i gazu, aby przetransportować odpady budowlane do recyklingu, poszukaj innego rozwiązania (unikaj marnotrawstwa). Jeśli centrum recyklingu jest wystarczająco blisko, dowiedz się, co i kiedy jest wywożone. Następnie dodaj to do ogólnego harmonogramu budowy i planowania, aby zminimalizować ogólny wpływ takich procesów na środowisko.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *