CV – czy warto korzystać z gotowych szablonów?

Internet kusi, by ubiegając się o pracę skorzystać z gotowych szablonów CV. Są one ogromnym ułatwieniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy i nie mających doświadczenia z tworzeniem dokumentów aplikacyjnych. Czy warto z nich korzystać, gdy w grę wchodzi atrakcyjna posada?

CV obowiązkowe przy naborze do pracy

O ile List Motywacyjny nie jest wymagany przez wszystkich pracodawców, o tyle nie ma procesu rekrutacji bez dokumentu, jakim jest CV. Wszystkie oferty pracy dostępne np. na Pracuj.pl wymieniają je na liście rzeczy wymaganych od kandydata.
Z CV rekruter dowie się, jakie posiadasz wykształcenie, kompetencje i dodatkowe kwalifikacje. Wygląd dokumentu podpowie mu, ile uwagi przykładasz estetycznym aspektom pracy i ile inwencji twórczej wkładasz w realizację projektu. Jak widzisz – CV to nie tylko bezpośredni przekaz informacji, ale też wiele sugestii dotyczących Twojej osobowości. Jeśli więc praca, o którą się ubiegasz stawia duży nacisk na kreatywność i poszukiwania nowatorskich rozwiązań – zrezygnuj z ogólnodostępnych szablonów do tworzenia CV.

Nie kopiuj, modyfikuj

Nie zawsze korzystanie z gotowego szablonu jest praktyką, po której nie można spodziewać się spektakularnych efektów. Można np. skorzystać z nich jako bogatego źródła inspiracji i podpowiedzi, na jakie informacje położyć większy nacisk i jak wyróżnić je w dokumencie, by przykuły uwagę czytającego tuż po wzięciu dokumentu do ręki.
Podstawową zasadą korzystania z gotowych szablonów CV jest unikanie bezmyślnego i automatycznego wypełniania rubryk. Warto zastanowić się na wprowadzenie choćby drobnych modyfikacji. Może okazać się, że dany format jest zbyt sztywny dla stanowiska, o które się ubiegasz. Im więcej siebie wprowadzisz w dany dokument, tym bardziej wyróżni Cię on spośród stosu pozostałych CV odpowiadających na ogłoszenie o pracę.

Polecamy:
Rekrutacja IT w Polsce. Jak zwrócić uwagę programistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *