Kiedy warto korzystać z magazynów wysokiego składowania?

Choć w przepisach nie ma jednoznacznej definicji pojęcia magazyn wysokiego składowania, to jednak w branży magazynowej za takie obiekty przyjęło się uważać te z nich, które umożliwiają przechowywanie towarów na wysokości większej niż 7,2 m. Duża wysokość takich obiektów sprawia, że na metrze kwadratowym powierzchni można przechowywać znacznie więcej towarów niż w magazynie niskim. Oczywiście wiąże się to z koniecznością przygotowania odpowiedniej infrastruktury i sprzętu.

Zalety wysokiego magazynu

Największym autem magazynów wysokiego składowania jest możliwość przechowywania dużej ilości towarów na stosunkowo małej powierzchni. Takie magazyny nie są obiektami zajmującymi dużo miejsca, a zatem pod inwestycję nie trzeba dużej działki. Z tego względu obiekty wysokie najczęściej stawiane są w miejscach, gdzie ziemia jest droga i by inwestycja się zwróciła, koniecznością staje się optymalne jej wykorzystanie. Magazyn wysokiego składowania pozwala zapewnić tyle samo miejsca do przechowywania towarów co trzy razy większy niski magazyn. Za sukces w tym przypadku odpowiada zastosowanie wysokich regałów i specjalnych wózków widłowych, które zapewniają możliwość bezpiecznego składowania towarów na wysokości kilku metrów.

Kiedy opłaca się składować wysoko?

Wynajmując magazyn wysokiego składowania, możemy przechowywać w nim wszystkie rodzaje towarów, które zapewniają możliwość składowania regałowego. Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty można magazynować w ten sposób – materiały budowlane czy chemikalia składuje się zwykle w magazynach niskich. Jeśli jednak magazynujesz towary stosunkowo lekkie, które można bezpiecznie przechowywać na regałach, wówczas skorzystanie z opcji ich wysokiego składowania staje się opłacalne. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie składowanie wymaga dostępu do odpowiedniej klasy sprzętu oraz systemu logistycznego, który gwarantuje łatwą obsługę magazynu. W przypadku dużych firm dysponujących takim zapleczem wynajem magazynów wysokiego składowania jest najbardziej opłacalny – cały towar można przechowywać w jednym obiekcie, który najczęściej zlokalizowany jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu, w pobliżu drogi szybkiego ruchu.

Gdy chcesz skupić działalność firmy w jednej lokalizacji, wynajęcie magazynu do składowania wysokiego towarów jest jedną z najciekawszych opcji. Oczywiście musisz przystosować do tego swoją firmę, inwestując w odpowiedni sprzęt i system informatyczny ułatwiający zarządzanie całym procesem magazynowania, które w przypadku wysokich regałów warto przynajmniej w pewnym stopniu zautomatyzować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *