Księgowość online – nowoczesny i wygodny sposób na rozliczanie działalności

accountant

Zawsze na rynkach biznesowych zwracano uwagę na koszty, jakie każdy biznes musi ponosić. Oczywiście biznesmenów interesowały także zyski, jednak koszty prowadzenia biznesu to wiedza, którą powinien posiadać każdy biznesmen. Jakie to są koszty? Jest ich mnóstwo i aby je wszystkie wyliczyć, należałoby dokładnie przeanalizować konkretną działalność. Np. firma transportowa będzie liczyć swoje koszty przede wszystkim za benzynę, natomiast wydatki galerii obrazów będą oscylować w zupełnie innym kierunku.

Jednak obie firmy będą potrzebować kogoś, kto zajmie się ich księgowością. I obie firmy muszą zdecydować, kto ma się nią zająć. Czy sam właściciel, czy też może biuro rachunkowe, a może dany właściciel utworzy etat księgowego i zatrudni na ten wakat specjalistę?

Jakieś inne możliwości?

Oczywiście są inne możliwości. Można zainteresować się księgowością online i w tym wypadku będzie można trochę przyoszczędzić, jednocześnie mając na wszystko „oko”. Czy to jest trudne? Są odpowiednie narzędzia do prowadzenia księgowości online, jeśli dany właściciel firmy ma czas na nauczenie się ich obsługi, może pokusić się i skorzystać z tej formy rozliczeń. Nie każdy jednak ma głowę i czas do takiej nauki.

Można zatem wynająć doświadczoną księgową, która zajmie się księgowością firmy online przynajmniej do czasu, kiedy sam właściciel będzie mógł poświęcić na to swój cenny czas. Należałoby tu dodać, że w pracy księgowego nie ma miejsca na pośpiech. Są oczywiście programy zajmujące się obliczaniem odpowiednich kwot, jednak te programy obsługuje przecież człowiek i to właśnie człowiek (z prozaicznego pośpiechu), może popełnić błąd. A błąd w księgowości z reguły zawsze skutkuje karami finansowymi, wystawianymi przez Urząd Skarbowy.

Nowoczesna firma

Każda firma pragnie być nowoczesna, lub przynajmniej chciałaby być tak postrzegana. Nowoczesność to słowo, które jest często nadużywane przez firmy, pragnące pozyskać większą ilość klientów. Jeśli jednak firma zdecyduje się na rozliczenia online, może śmiało powiedzieć, że wkroczyła w nowoczesny trend, panujący obecnie na rynku różnych branż. Rozliczanie online staje się atrybutem firmy, którym na pewno chciałaby się ona pochwalić. Tradycyjne rozliczanie przechodzi powoli do przeszłości, choć jest gro ludzi, którzy wciąż zatrudniają księgowego, płacąc mu niebagatelne pieniądze. Rozliczanie księgowości online jest bardzo wygodne, wcale nie zajmuje dużo czasu i jeśli sam człowiek się nie pomyli (np. przy podawaniu kwot do faktur), to maszyna na pewno tego nie zrobi.

Poza tym wszystkie dane można zaszyfrować w „chmurze” i nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu. Inaczej sprawa ma się wtedy, gdy wynajmujemy biuro księgowe. Człowiek jest istotą bardzo ciekawską, a jeśli właściciel danej firmy nie lubi, aby ktoś postronny (w tym wypadku np. obcy księgowy) miał wgląd do jego dokumentów firmowych (a przecież musi, skoro zajmuje się właśnie jego księgowością), wtedy będzie szukał innych rozwiązań. A takim rozwiązaniem może by księgowość online.

Artykuł opracowano wspólnie z biurem rachunkowym http://biuro-rachunkowe-piaseczno.com.pl

1 komentarz

  1. W teorii to świetne rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę nasz system prawny i częste zmiany w przepisach, internetowa księgowość bez wsparcie księgowego / księgowej z krwi i kości może okazać się niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *