Księgowość w Poznaniu. Komu ją powierzyć?

Własna działalność gospodarcza wiąże się z licznymi obowiązkami – trzeba znaleźć klientów i kontrahentów, wypromować swoją markę, pamiętać o rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Oczywiście przedsiębiorca nie musi wszystkiego robić samodzielnie, szczególnie jeśli chodzi o księgowość. Poznań to jedno z największych miast w Polsce, więc z pewnością można tu znaleźć rzetelne i skrojone na miarę potrzeb biuro rachunkowe.

Samodzielnie prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości na własną rękę jest całkowicie legalne. Nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia, żadnych licencji czy certyfikatów. W ten sposób można nieco zaoszczędzić, a jednocześnie przedsiębiorca zyskuje poczucie, że sam nad wszystkim panuje i wszystko zależy od niego. To kusząca perspektywa, zwłaszcza w przypadku mikrofirm, które wystawiają zaledwie kilka faktur miesięcznie, nie generują wielu kosztów i nie zatrudniają pracowników. Uniknięciem kosztów księgowości mogą być zainteresowani również początkujący przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą.

A może księgowa na etacie?

Samodzielnie prowadzenie księgowości wymaga pewnej wiedzy i śledzenia zmieniających się przepisów. Poza tym nie każdy właściciel firmy ma czas na wypełnianie książki przychodów i rozchodów czy wyliczanie podatków i składek na ubezpieczenie. Tymczasem wraz z rozwojem firmy przybywa nie tylko klientów, ale również nowych obowiązków podatkowych i dokumentacji. Z czasem większość przedsiębiorców zaczyna zastanawiać się nad tym, komu powierzyć księgowość. Poznań to miasto słynące z bardzo wysokiego poziomu edukacji, stąd też znalezienie specjalisty od rachunkowości nie stanowi tu problemu. Ale czy to się opłaca?

Własny dział księgowy to powszechne rozwiązanie w dużych firmach, które zatrudniają wielu pracowników i generują liczne koszty. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje poczucie bezpieczeństwa i pełną kontrolę. Wie, że wszystkie dokumenty są pod ręką i o każdej (rozsądnej) porze może poprosić o radę w zakresie podatków czy kadr. Oczywiście trzeba najpierw ocenić, czy firmę stać na zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika. W budżecie firmy trzeba uwzględnić nie tylko pensję księgowego, ale i stworzenie dobrze wyposażonego stanowiska pracy czy opłacenie niezbędnych szkoleń.

Profesjonalna księgowość Poznań i okolice

Optymalnym rozwiązaniem dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest outsourcing usług księgowych. Dzięki wynajęciu biura rachunkowego właściciel firmy zyskuje więcej czasu na prowadzenie działalności, ponieważ nie musi już zgłębiać przepisów podatkowych, wypełniać deklaracji czy rozliczać faktur. To duże udogodnienie dla kogoś, kto od rana do wieczora wykonuje usługi dla klientów czy poświęca wiele czasu na działania promocyjne.

Ponadto faktura dla biura rachunkowego to znacznie mniejsze obciążenie finansowe dla firmy niż pensja wypłacana księgowemu na etacie. Przedsiębiorca nie musi też uwzględniać w budżecie komputera wraz z oprogramowaniem księgowym ani szkoleń ze zmieniających się przepisów.

Niemniej żeby mieć pewność, że finanse firmy trafiły w odpowiednie ręce, trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie profesjonalistów. Najlepiej szukać ich w swojej okolicy, aby móc w razie potrzeby podjechać do biura i porozmawiać z księgowym twarzą w twarz. Jeśli chodzi o księgowość, Poznań i powiat poznański to obszar działania biura rachunkowego AK-PLUS, które prowadzi pani Anna Klupczyńska. Właścicielka biura jest absolwentką Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (kierunek: „Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw”), a także księgową z ponad 30-letnim doświadczeniem. Dodatkowym potwierdzeniem kompetencji biura jest świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Ministerstwo Finansów uzyskane przez właścicielkę w 2001 roku.

Z biurem AK-PLUS można skontaktować się pod numerem telefonu +48 601 781 634 lub adresem e-mail: kontakt@biurorachunkowe-poznan.eu

Osoby, które preferują kontakt osobisty, mogą udać się do siedziby biura pod adresem: ul. Bogusławskiego 30/5, 60-214 Poznań.

 

Praca operatora żurawia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *