Praca operatora żurawia

Podstawowym obowiązkiem operatora dźwigu jest przenoszenie obiektów z jednego miejsca do drugiego za pomocą jednego z wielu typów dźwigów np. żurawia. Operatorzy dźwigów mogą być zatrudnieni przez firmę lub działać jako niezależni wykonawcy przy użyciu własnego sprzętu.

Gdzie czeka praca na operatora żurawia?

Operatorzy dźwigów pracują w różnych miejscach, takich jak:

  • magazyny,
  • porty,
  • place budowy,
  • obiekty przemysłowe,
  • kopalnie odkrywkowe.

Podczas gdy niektóre stanowiska przyjmują kandydatów na poziomie podstawowym, większość pracodawców woli od roku do pięciu lat doświadczenia w pokrewnej dziedzinie, takiej jak budownictwo lub górnictwo. Warto również dodać, że rośnie zapotrzebowanie na operatorów dźwigów.

Obowiązki operatora dźwigu

Operator żurawia musi być w stanie transportować, podnosić i przenosić ciężkie ładunki przy użyciu dźwigu jezdnego lub stacjonarnego z niezwykłą precyzją. Ta praca wymaga umiejętności osoby, która potrafi pracować w zespole, postępować zgodnie ze wskazówkami i swobodnie korzystać z gigantycznych maszyn. Spójrzmy na typowe codzienne obowiązki operatora.

Przestrzeganie protokołu bezpieczeństwa

Praca jako operator dźwigu wymaga przestrzegania ścisłych protokołów, aby uniknąć uszkodzenia przenoszonych maszyn lub produktów oraz ochrony bezpieczeństwa operatora dźwigu i innych członków zespołu. Wymaga to określenia wagi przenoszonych przedmiotów i sprawdzenia, czy jest ona zgodna z limitem wagowym, aby nie powodować przeciążenia.

Obsługa żurawia

Aby obsługiwać tę maszynę, specjaliści muszą być przeszkoleni do obsługi dźwigni, kół, pokręteł, elektromagnesów, czy też pedałów nożnych. Operatorzy dźwigów muszą być w stanie kontrolować kierunek i prędkość dźwigu poprzez obracanie go na podwoziu, przesuwanie wysięgnika dźwigu w górę i w dół oraz podnoszenie lub opuszczanie liny ładunkowej.

Zarządzanie zamówieniami

Aby zaplanować kolejność codziennych zamówień i dostaw, operatorzy dźwigów muszą przejrzeć swoje harmonogramy. Muszą zanotować i postępować zgodnie z określonymi instrukcjami i procedurami dotyczącymi każdego biletu pracy dotyczącymi ładowania elementów. Specjaliści ci muszą śledzić, co zostało przeniesione i przechowywać szczegółowe podsumowania tego, gdzie zostało przeniesione.

Wykonywanie konserwacji

Aby żurawie działały na optymalnym poziomie, operatorzy dźwigów muszą je regularnie konserwować. Muszą czyścić dźwigi i inny sprzęt używany podczas pracy. Muszą codziennie sprawdzać dźwig, liny, krążki, chwytaki i inne części, aby sprawdzić, czy nie ma problemów z bezpieczeństwem lub usterek, które należy rozwiązać. Jeśli znajdą jakieś niepokojące obszary, operatorzy dźwigów muszą określić, co dokładnie nie działa prawidłowo, i rozwiązać problem, dokonując drobnych napraw.

Wynagrodzenie operatora żurawia

Jeśli zastanawiasz się ile zarabia operator żurawia trzeba spojrzeć na zasadniczy charakter tej pracy. Z racji tego, że pracuje na dużych wysokościach i często w niebezpiecznych warunkach pogodowych, otrzymuje wyższe wynagrodzenie niż inne dziedziny w ofercie budowlanej. Ma to na celu uwzględnić niebezpieczeństwo żywiołu, z którym operator spotyka się na co dzień.