Praca jako opiekun osoby starszej

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dokładnie, co dokładnie robi opiekun osoby starszej? Często myślimy, że opieka nad chorą lub starszą osobą to po prostu zapewnienie posiłków, pomoc w obowiązkach domowych, a może i w zakupach. Prawda jest taka, że taka praca jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje znacznie więcej niż tylko obowiązki domowe. Przyjrzyjmy się poniżej krótkiej odpowiedzi na pytanie, na czym dokładnie polega taka praca.

Czym właściwie zajmuje się opiekun osoby starszej?

Bez względu na to, czy jest to praca w Niemczech, w Polsce, czy w innym kraju – pracownik opieki wspierającej osoby starsze może pomóc w opiece osobistej, transporcie, edukacji i zapewnieniu dostępu do społeczności. Dodatkowo pracownik opieki pomoże w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak:

  • kąpiel,
  • pranie,
  • gotowanie,
  • inne obowiązki domowe.

Opiekun może pomóc starszym osobom po prostu pozostać w ich własnych domach. Jest nawet w stanie zapewnić całożyciowy, skoncentrowany na osobie program opieki, specyficzny dla danej osoby. Korzystając z wiedzy eksperckiej osób, które najlepiej wiedzą, na czym polega całodobowa opieka nad osobami starszymi  – teraz przyjrzyjmy się bliżej niektórym sposobom, w jakie pracownik tego rodzaju może pomóc, aby wspierać chorych i starszych.

Czym jeszcze zajmują się opiekunowie?

Niektórzy opiekunowie zapewniają całodobową opiekę członkom rodziny o wysokich potrzebach opieki. Pomagają w codziennych potrzebach i czynnościach, takich jak odżywianie, kąpiel, ubieranie się, toaleta, podnoszenie i poruszanie się. Dotyczy to nawet opiekunów, którzy są wykwalifikowanymi pielęgniarkami posiadającymi kwalifikacje do podawania leków.

Inni opiekunowie wspierają osoby, które są dość niezależne, ale mogą potrzebować kogoś, kto będzie miał na nie oko lub pomoże im w zadaniach takich jak bankowość, transport, zakupy, czy niektóre prace domowe.

Większość opiekunów pociesza, zachęca i dodaje otuchy osobie, którą się opiekują, nadzorując jej zdrowie i samopoczucie, monitorując jej bezpieczeństwo i pomagając im zachować jak największą niezależność. Opiekunowie pomagają osobie, którą się opiekują, w zapewnieniu dobrej jakości życia.

Wspieranie seniorów w ich własnym domu

Jeśli senior osiągnął w swoim życiu etap, w którym potrzebuje opieki, próba upewnienia się, że zyska najlepszą możliwą opiekę, a w to wchodzi właśnie wyszukanie odpowiednich agencji opieki nad osobami starszymi – ma znaczenie. Opiekunowie osób starszych w stanie upewnić się, że wszystko jest tak zorganizowane, aby seniorzy otrzymywali tylko najlepszą opiekę, na jaką zasługują, we własnych domach.

Wiara w charakter i umiejętności opiekuna ma kluczowe znaczenie dla procesu umożliwiającego starszej osobie pozostanie we własnym domu, dalsze spotykanie się z przyjaciółmi i rodziną oraz utrzymywanie hobby i zainteresowań, które czynią daną osobę tym, kim jest.

 

Praca operatora żurawia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *